Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Sądem Okręgowym w sprawie przywrócenia do pracy i wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy z dnia 2022-08-19.

Adresat:
Sąd Okręgowy
Sygnatura:
III.7043.125.2022
Data sprawy:
2022-08-19
Rodzaj sprawy:
przystąpienie do postępowania sądowego (PS)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Sądem Okręgowym w sprawie przywrócenia do pracy i wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy.

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w postępowaniu wnosząc o uwzględnienie wniesionej przez stronę powodową apelacji.

W ocenie RPO istotne znaczenie w sporze zawisłym przed sądem apelacyjnym należy przypisać art. 21 ustawy o pracownikach samorządowych. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, pracownikowi samorządowemu można powierzyć, na okres do 3 miesięcy w roku kalendarzowym, wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę, zgodnej z jego kwalifikacjami. W okresie tym przysługuje pracownikowi wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy, lecz nie niższe od dotychczasowego. Co istotne - potrzeba jednostki samorządowej przemawiająca za powierzeniem pracownikowi innej pracy powinna być konkretna i uzasadniona stanem faktycznym.

Rzecznik zwrócił uwagę, że stałe zatrudnienie w oparciu o umowę pracę przez okres niemal 6 lat oznacza dla pracownika przeniesienie jego stałego centrum ośrodka życiowego do tego miejsca świadczenia pracy. Pracownica przed przeniesieniem centrum ośrodka życiowego do B. świadczyła pracę w Polsce, nie oznacza to jednak, że pracodawca może w sposób dowolny, z dnia na dzień, wydać polecenie świadczenia pracy w miejscu odległym o ok. 1500 km od dotychczasowego miejsca świadczenia pracy, dodatkowo wyznaczając bardzo krótki termin na realizację tego polecenia. Powódka została zatem potraktowana w sposób instrumentalny, bez ustalenia przed wydaniem polecenia, czy nie zachodzą okoliczności wyłączające jego realizację.

 


Data odpowiedzi:
2023-02-24
Opis odpowiedzi:
Stanowisko nieuwzględnione (wyrok z 24 lutego 2023 r., sygn. akt VIII Pa 59/22).
Sąd Okręgowy w L. po rozpoznaniu w dniu 24 lutego 2023 r. w L. na posiedzeniu niejawnym sprawy z powództwa Związku Zawodowego z siedzibą w W. na rzecz M. B. z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich przeciwko Urzędowi Marszałkowskiemu w L. o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy na skutek apelacji powoda od wyroku Sądu Rejonowego w L. z dnia 10 lutego 2022 r. oddalił apelację.
Sąd Okręgowy zgodził się z Sądem Rejonowym, iż oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia czyniło zadość wymaganiom formalnym określonym w art. 30 § 3 - 5 k.p., zostało sporządzone na piśmie ze wskazaniem przyczyn oraz zawierało pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie do odwołania się do sądu pracy. Strona pozwana w sposób konkretny i precyzyjny sformułowała przyczyny rozwiązania umowy wskazując ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, które okazały się prawdziwe i uzasadnione. Biorąc pod uwagę powyższe, Sąd Okręgowy uznał, że apelacja powoda nie jest zasadna, a jej wnioski nie zasługują na uwzględnienie, wobec czego na podstawie powołanych przepisów oraz art. 385 k.p.c. orzekł jak w sentencji.