Kasacja w sprawie naruszenia prawa materialnego, polegającego na zobowiązaniu oskarżonego do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonego, w sytuacji, gdy szkoda ta została naprawiona przed wydaniem wyroku z dnia 2022-08-29.
Kasacja w sprawie naruszenia prawa materialnego, polegającego na zobowiązaniu oskarżonego do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonego, w sytuacji, gdy szkoda ta została naprawiona przed wydaniem wyroku.
Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację od prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w T. z dnia 26 maja 2021 r., zmieniającego w części, a w pozostałym zakresie utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego w B. z dnia 3 lutego 2021 r.
Na podstawie art. 521 § 1 k.p.k. RPO zaskarżył powyższe orzeczenie, na korzyść skazanego W. K., w zakresie w jakim Sąd II instancji zmienił wyrok Sądu I instancji w części dotyczącej obowiązku naprawienia szkody, określonym w punkcie VI wyroku Sądu Rejonowego w B., a zawartym w punkcie I. 1 zaskarżonego wyroku. Działając na podstawie art. 523 § 1 k.p.k. wyrokowi temu Rzecznik zarzucił rażące i mające istotny wpływ na jego treść naruszenie prawa materialnego, tj. art. 72 § 2 k.k., polegające na zobowiązaniu oskarżonego do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonego: Spółki z o. o. kwoty 1857,52 zł w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia, w sytuacji, gdy szkoda pokrzywdzonego Spółki z o. o. została naprawiona przed wydaniem wyroku.
Wobec powyższego Rzecznik wniósł o uchylenie wyroku Sądu Okręgowego w T. w zaskarżonym zakresie, a następnie rozstrzygnięcia zawartego w punkcie VI wyroku Sądu Rejonowego w B. z dnia 3 lutego 2021 r.
Sąd Najwyższy uznał kasację w oczywistym stopniu za zasadną, co uprawniało do jej uwzględnienia na posiedzeniu w trybie art. 535 § 5 k.p.k. Trafnie Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał na rażącą obrazę art. 72 § 2 k.k., której dopuścił się Sąd Okręgowy w T. Wprawdzie Rzecznik w kasacji nie podniósł wprost zarzutu wadliwej kontroli instancyjnej, ani obrazy art. 440 k.p.k., jednak takie odczytanie zarzutu jest uprawnione w świetle uzasadnienia kasacji oraz realiów procesowych sprawy, w której Sąd odwoławczy zajmował się kwestią obowiązku naprawienia szkody w związku z apelacją prokuratora oraz zarzutem rażącej niewspółmierności kary podniesionym przez obrońcę oskarżonego.