Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Zagranicznych dotyczące ratyfikacji Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie ochrony wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem z dnia 2022-09-06.

Adresat:
Minister Spraw Zagranicznych
Sygnatura:
VII.501.102.2022
Data sprawy:
2022-09-06
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Zagranicznych dotyczące ratyfikacji Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie ochrony wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem.

W dniu 25 czerwca 2013 r. Rzeczpospolita Polska podpisała Konwencję Narodów Zjednoczonych z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie ochrony wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem. Zgodnie z jej art. 2, "[d]la celów niniejszej Konwencji, za "wymuszone zaginięcie" uważa się zatrzymanie, aresztowanie, uprowadzenie lub jakąkolwiek inną formę pozbawienia osoby wolności, dokonane przez przedstawicieli Państwa albo przez osoby lub grupy osób działające z upoważnieniem, pomocą lub milczącą zgodą Państwa, po którym następuje odmowa przyznania faktu pozbawienia wolności lub ukrywanie losów bądź miejsca pobytu takiej osoby, co powoduje, że znajduje się ona poza ochroną prawa".

Mimo upływu 9 lat od podpisania Konwencji przez Rzeczpospolitą Polską, Konwencja nadal nie została poddana ratyfikacji, a w związku z tym nie wiąże Polski. Komitet do Spraw Wymuszonych Zaginięć NZ, z powodu braku ratyfikacji przez Polskę ww. Konwencji, nie może otrzymywać ani rozpatrywać skarg indywidualnych od osób fizycznych z Polski lub skarg na Polskę (od osób twierdzących, że są ofiarami naruszeń przez państwo - stronę przepisów Konwencji). Polska również nie przedstawia Komitetowi żadnych sprawozdań, ani raportów.

Międzynarodowa Konwencja NZ z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie ochrony wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem to ważny akt prawa międzynarodowego publicznego, rozszerzający zakres ochrony praw człowieka. Właśnie ze względu na potrzebę szerszej ochrony praw człowieka jest wskazane, aby doszło do jak najszybszej ratyfikacji tej Konwencji przez Rzeczpospolitą Polską.

W związku z powyższym, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o odpowiedź na następujące pytania: 1. Z jakich powodów przedmiotowa Konwencja do tej pory nie została ratyfikowana przez Rzeczpospolitą Polską? 2. Czy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych trwają prace zmierzające do rozpoczęcia procesu ratyfikacji ww. Konwencji? Jeżeli tak, to na kiedy jest planowana ratyfikacja ww. Konwencji?

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2022-10-10
Opis odpowiedzi:
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w piśmie z 10 października 2022 r. poinformował, że ratyfikacja Konwencji nie jest konieczna, gdyż polskie prawo jest zasadniczo zgodne z Konwencją i surowo penalizuje akty wymuszanych zaginięć oraz podżeganie lub pomocnictwo do nich, zarówno wtedy, gdy akta te są zbrodnią przeciwko ludzkości, jak i wtedy, gdy nie można przyjąć tej kwalifikacji prawnej. Ministerstwo Sprawiedliwości nie prowadzi obecnie prac nad ratyfikacją Konwencji.