Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Skarga o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego stwierdzającym nabycie spadku z dnia 2022-09-27.

Adresat:
Sąd Rejonowy
Sygnatura:
IV.7000.184.2022
Data sprawy:
2022-09-27
Rodzaj sprawy:
żądanie wszczęcia postepowania cywilnego (ŻPC)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Skarga o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego stwierdzającym nabycie spadku.

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł o: 1. wznowienie postępowania cywilnego, zakończonego prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego w T., z dnia 10 lutego 2021 r., stwierdzającym nabycie spadku po E. H., w oparciu o podstawę prawną wznowienia wskazaną w art. 403 § 2 in principio w zw. z art. 13 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego (istnienie dwóch prawomocnych orzeczeń o stwierdzeniu nabycia spadku po tym samym spadkodawcy); 2. uchylenie zaskarżonego postanowienia Sądu Rejonowego w T., z dnia 10 lutego 2021 r., w części dotyczącej nabycia spadku po zmarłej E. H. na podstawie art. 412 § 2 w zw. z art. 13 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego i odrzucenie wniosku Z. H. z dnia 4 sierpnia 2020 r. w zakresie żądania stwierdzenia nabycia spadku po E. H. na podstawie art. 199 § 1 pkt 2 in fine w zw. z art. 13 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, z uwagi na fakt uprzedniego prawomocnego rozpoznania tej samej sprawy orzeczeniem Sądu Powiatowego w W. z dnia 7 czerwca 1922 r.

Niniejsza skarga o wznowienie, zdaniem RPO, pozostaje uzasadniona i niezbędna dla zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej. Nieuprawnione przeprowadzenie przez Sąd Rejonowy w T. kolejnego postępowania dotyczącego stwierdzenia nabycia spadku po zmarłej E. H. zaskutkowało rażącym naruszeniem przepisów postępowania oraz doprowadziło do istotnego naruszenia zasad konstytucyjnych oraz chronionych na gruncie Ustawy Zasadniczej praw przysługujących spadkobiercom. W aspekcie proceduralnym istnieje więc konieczność uwzględnienia znaczenia powagi rzeczy osądzonej, wynikającej z wcześniejszego orzeczenia Sądu Powiatowego w W. z dnia 7 czerwca 1922 r., stanowiącego dekret przyznania spadku, poprzez wznowienie postępowania w sprawie, w zakresie wskazanym w petitum niniejszej skargi, celem uchylenia zaskarżonego postanowienia spadkowego, jako kolejnego orzeczenia w tej samej sprawie. W dalszej zaś kolejności istnieje potrzeba odrzucenia złożonego przez Z. H. wniosku z dnia 4 sierpnia 2020 r., w części dotyczącej stwierdzenia nabycia spadku po zmarłej E. H. na podstawie art. 199 § 1 pkt 2 in fine w zw. z art. 13 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, z uwagi na fakt uprzedniego prawomocnego rozpoznania tej samej sprawy przez Sąd Powiatowy w W.

 


Data odpowiedzi:
2023-02-01
Opis odpowiedzi:
Stanowisko uwzględnione (postanowienie z 1 lutego 2023 r., sygn. akt I Ns 1185/22).
Sąd Rejonowy w T. postanowił wznowić postępowanie zakończone prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego w T. z dnia 10 lutego 2021 r., sygn. akt I Ns 672/20, w zakresie stwierdzenia nabycia spadku po E. H. zmarłej w dniu 18 kwietnia 1920 r. w W.; uchylić postanowienie Sądu Rejonowego w T. z dnia 10 lutego 2021 r., w zakresie rozstrzygnięcia zawartego w punkcie I tego postanowienia tj. w zakresie stwierdzenia nabycia spadku po E. H.