Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w sprawie ze skargi dotyczącej obowiązku zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki dziecku z niepełnosprawnością z dnia 2022-09-28.

Adresat:
Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sygnatura:
XI.7036.31.2021
Data sprawy:
2022-09-28
Rodzaj sprawy:
przystąpienie do postępowania sądowego (PS)
Nazwa zepołu:
Zespół do spraw Równego Traktowania
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w sprawie ze skargi dotyczącej obowiązku zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki dziecku z niepełnosprawnością.

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w G. w sprawie ze skargi A. L. z dnia 13 grudnia 2021 r. dotyczącej obowiązku zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki J. L. do Przedszkola dla Dzieci Niewidomych w S., i w oparciu o art. 145 § 1 pkt 1 p.p.s.a. wniósł o uwzględnienie skargi.

Rzecznik podkreślił, że ułatwienia w zakresie dojazdu do placówek edukacyjnych uczniów z niepełnosprawnościami stanowią narzędzie realizacji prawa do edukacji oraz gwarantują dostępność edukacji na zasadach równych szans dla wszystkich uczniów i mogą być rozumiane jako element szeroko rozumianej polityki w dziedzinie edukacji.

Szczegółowe zasady dotyczące bezpłatnego transportu i opieki zostały uregulowane w ustawie - Prawo oświatowe. W niniejszej sprawie ma zastosowanie art. 32 ust. 6 u.p.o., zgodnie z którym obowiązkiem gminy jest zapewnienie dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim z niepełnosprawnościami bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego.

RPO wskazał, iż trudności związane z organizacją usługi bezpłatnego transportu i opieki do wybranej przez rodziców placówki oświatowej nie mogą zwolnić organu z ustawowego obowiązku zapewnienia takiego dowozu. Właściwa organizacja wymienionych usług należy do zadań publicznych, które nie mogą być realizowane ze szkodą dla obywatela.

 


Data odpowiedzi:
2022-10-06
Opis odpowiedzi:
Stanowisko uwzględnione (wyrok z 6 października 2022 r., sygn. akt III SA/Gd 120/22).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. stwierdził bezskuteczność zaskarżonej czynności. Sąd wskazał, iż ułatwienie dojazdu do placówek wychowawczych (edukacyjnych) dzieci z niepełnosprawnościami należy postrzegać, a w konsekwencji realizować z poszanowaniem i w zgodzie z konstytucyjną zasadą prawa do nauki oraz gwarancji dostępności do edukacji na zasadach równych szans dla wszystkich uczniów. Z tego też powodu zapewnienie przez gminę transportu dziecku niepełnosprawnemu do przedszkola czy szkoły, o którym jest mowa w art. 32 ust. 6 u.p.o. winno być rozumiane jako zorganizowanie przez gminę takiego przejazdu dziecka niepełnosprawnego, który urzeczywistnia rzeczywistą realizację wskazanych powyżej zasad konstytucyjnych. W ocenie Sądu w omawianej sprawie należyte wypełnienie przez organ ww. obowiązku winno polegać na takim zorganizowaniu transportu i związanej z tym w czasie transportu opieki w odniesieniu do J. L., które uwzględnia indywidualne potrzeby tego dziecka, wynikające z dokumentów związanych z jego niepełnosprawnością.