Wystąpienie do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia w sprawie problematyki chorób rzadkich i refundacji ich leczenia z dnia 2022-09-27.
Wystąpienie do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia w sprawie problematyki chorób rzadkich i refundacji ich leczenia.
W nawiązaniu do wcześniejszej korespondencji Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, iż odpowiedzi resortu zdrowia nie można uznać za wystarczającą dla wyjaśnienia przedmiotowej kwestii.
W wystąpieniu RPO z dnia 29 lipca 2022 r. zostały podniesione liczne problemy oraz niezbędne kierunki zmian systemowych w problematyce chorób rzadkich i refundacji leczenia dzieci, w szczególności odnoszące się do tego, że pacjent z chorobą rzadką jest dyskryminowany w dostępie do diagnostyki, a także narażony jest na niebezpieczeństwo korzystania z testów genetycznych niskiej jakości, niewiarygodnych, bez interpretacji wyników testów, bez porady genetycznej, bez dalszej diagnostyki. Problemem są dramatyczne braki kadrowe w genetyce medycznej/klinicznej oraz brak dostępu biotechnologów do specjalizacji z laboratoryjnej genetyki medycznej. Ponadto, nastąpiło obniżenie poziomu opieki medycznej nad dziećmi z wadami wrodzonymi w czasie pandemii - wg rodziców dzieci z wadami, należy rozszerzyć: diagnostykę przesiewową u noworodków oraz zwiększyć ofertę farmakologiczną dla pacjentów z chorobami rzadkimi. Obecnie nie występuje także instytucja koordynująca Plan dla Chorób Rzadkich - brak jest organu wykonawczego (występuje organ doradczy), zaś państwo szczególnie niedomaga w zakresie pieczy nad dzieckiem w dostępie do świadczeń i ich refundacji.
Specjaliści oraz członkowie Komisji Ekspertów ds. Zdrowia działającej przy RPO wskazali niezbędne działania w zakresie chorób rzadkich na rzecz poprawy obecnej sytuacji. Za niezbędne uznano m.in. wdrożenie punktów Planu dla Chorób Rzadkich, poprzez m.in. ośrodki eksperckie chorób rzadkich (OECR), poprawę diagnostyki chorób rzadkich, w tym dostępu do nowoczesnych metod diagnostyki z wykorzystaniem technologii genomowych, dostęp do leków i środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego w chorobach rzadkich, Polski Rejestr Chorób Rzadkich/ Rejestr Chorób Rzadkich, Paszport pacjenta z chorobą rzadką, Platforma Informacyjna ,,Choroby Rzadkie". W opinii ekspertów istotna jest także nowelizacja regulacji ustawy refundacyjnej.
Wobec powyższego, Rzecznik ponownie zwrócił się do Ministra z prośbą o wyrażenie stanowiska w podnoszonej sprawie, w tym w szczególności o informację o działaniach resortu zdrowia związanych z zasygnalizowanymi przez Rzecznika problemami i rekomendacjami.