Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w sprawie projektu ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora z dnia 2022-10-14.

Adresat:
Minister Sprawiedliwości
Sygnatura:
V.512.15.2022
Data sprawy:
2022-10-14
Rodzaj sprawy:
opinie, stanowiska Rzecznika (OS)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w sprawie projektu ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora.

Rzecznik Praw Obywatelskich z dużym zadowoleniem przyjął do wiadomości wdrożenie prac nad przedmiotowym projektem, bowiem brak kompleksowej regulacji prawnej dotyczącej działalności windykacyjnej w praktyce pozbawia osoby zobowiązane w toku pozaegzekucyjnej windykacji możliwości obrony swoich praw, o czym świadczą liczne skargi wpływające corocznie do Biura RPO. Przedstawiony projekt ustawy należy ocenić bardzo pozytywnie.

Niemniej Rzecznik powziął wątpliwość w kwestii doprecyzowania przepisu art. 13 ust. 1 pkt. 6 projektu ustawy, zgodnie z którym o licencję windykatora może ubiegać się osoba, która posiada wykształcenie średnie i ukończyła prowadzony przez szkołę wyższą kurs specjalistyczny obejmujący zagadnienia z podstaw prawa cywilnego, prawa karnego, postępowania cywilnego i postępowania karnego lub posiada wykształcenie wyższe.

Zdaniem RPO, projektowany przepis wydaje się w przedmiotowym zakresie nieprecyzyjny i nie odpowiada założeniom projektodawcy. Wynika z niego, że od osoby posiadającej wyższe wykształcenie, które jest ujęte w projektowanym przepisie ogólnie, nie jest wymagane potwierdzenie posiadania przeszkolenia w zakresie ww. zagadnień. Tymczasem kierunek studiów w szkole wyższej ukończony przez osobę ubiegającą się o licencję nie musi mieć związku z zagadnieniami z zakresu wyżej wymienionych dziedzin prawa. Samo wykształcenie wyższe może okazać się zatem niewystarczającą gwarancją odpowiednich kwalifikacji windykatorów, umożliwiających ochronę przed naruszaniem praw osób zobowiązanych.

W ocenie Rzecznika warto rozważyć doprecyzowanie, przynajmniej na poziomie aktu wykonawczego, zakresu kursu specjalistycznego wymienionego w cytowanym wyżej przepisie poprzez określenie chociażby zakresu szkolenia, wymagań dotyczących treści oraz realizacji programu szkolenia, a także liczby godzin szkoleniowych wymaganych dla poszczególnych zagadnień z zakresu ww. dziedzin prawa.

Rzecznik wyraził nadzieję, że przedstawione uwagi okażą się pomocne i zostaną uwzględnione na dalszym etapie prac legislacyjnych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: