Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie potrzeby zreformowania środków zabezpieczających z dnia 2022-11-28.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie potrzeby zreformowania środków zabezpieczających.
W sferze zainteresowania Rzecznika Praw Obywatelskich pozostaje problematyka dotycząca potrzeby rozbudowy i usprawnienia systemu środków zabezpieczających. We wcześniejszym wystąpieniu skierowanym do resortu sprawiedliwości Rzecznik zwracał uwagę na takie kwestie jak: problem sprawców niepoczytalnych, wobec których sąd umorzył postępowanie karne oraz problem probacyjnych środków zabezpieczających, problem sprawców, u których doszło do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego już po popełnieniu przestępstwa w stopniu, który uniemożliwia dalsze wykonywanie kary pozbawienia wolności, problem wykonywania tymczasowego aresztowania wobec osób dotkniętych chorobą psychiczną i upośledzeniem umysłowym, problem braku aktu normatywnego stanowiącego jednolity regulamin wykonywania środków zabezpieczających oraz kształtowania konstytucyjnych praw osób, wobec których stosowany jest środek zabezpieczający pobytu w zakładzie psychiatrycznym, problem braku spójności procedur karnej i cywilnej dotyczących umieszczania osób, wobec których orzeczony został w postępowaniu karnym środek zabezpieczający pobytu w zakładzie psychiatrycznym, w domach pomocy społecznej oraz propozycję przeniesienia tej procedury do postępowania karnego, a także problem właściwości sądu i miejsca odbywania posiedzeń sądu w sprawach dotyczących wykonywania środka zabezpieczającego.
Zmiany postulowane dotychczas przez RPO składają się na obszerną reformę systemu stosowania środków zabezpieczających w Polsce. Rzecznik zwrócił uwagę, że na gruncie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw wprowadzającej szeroką reformę Kodeksu karnego wykonawczego, jak i na gruncie uchwalonej przez Sejm RP w dniu 7 lipca 2022 r. ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, żadna z propozycji legislacyjnych Rzecznika nie została uwzględniona.
RPO wyraził przekonanie, że rekomendowana w poprzednim wystąpieniu reforma środków zabezpieczających jest obecnie konieczna. Zwrócił się zatem do Ministra z prośbą o przedstawienie stanowiska wobec przedłożonych postulatów.