Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Kasacja w sprawie rażącego i mającego istotny wpływ na treść orzeczenia naruszenia prawa karnego procesowego, polegającego na uwzględnieniu przez sąd sprzecznego z wymogami prawa wniosku prokuratora i wydaniu wyroku zgodnego z tym wnioskiem w sytuacji, gdy w świetle zebranych dowodów brak było podstaw do przyjęcia, że wina i okoliczności popełnienia występku nie budzą wątpliwości z dnia 2023-01-11.

Adresat:
Sąd Najwyższy
Sygnatura:
II.511.250.2022
Data sprawy:
2023-01-11
Rodzaj sprawy:
kasacja karna (RKK)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Kasacja w sprawie rażącego i mającego istotny wpływ na treść orzeczenia naruszenia prawa karnego procesowego, polegającego na uwzględnieniu przez sąd sprzecznego z wymogami prawa wniosku prokuratora i wydaniu wyroku zgodnego z tym wnioskiem w sytuacji, gdy w świetle zebranych dowodów brak było podstaw do przyjęcia, że wina i okoliczności popełnienia występku nie budzą wątpliwości.

Sąd Rejonowy w B., uwzględniając wniosek prokuratora z art. 335 § 1 k.p.k., wyrokiem z dnia 5 października 2020 r., uznał K. Sz. za winnego, tego że w dniu 10 maja 2020 r. posiadał 0,17 grama suszu ziela konopi innych niż włókniste, tj. popełnienia czynu z art. 62 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i za to, na podstawie art. 62 ust. 3 ww. ustawy w zw. z art. 34 § 1 i § 1a pkt 1 k.k. i art. 35 § 1 k.k., skazał go na karę 5 miesięcy ograniczenia wolności w formie nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin w stosunku miesięcznym. Ponadto, Sąd orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa dowodów rzeczowych. Wyrok skazujący nie został zaskarżony przez strony.

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił, że w niniejszej sprawie Sąd niezbyt wnikliwie zapoznał się z dowodami, podejmując pochopnie decyzję o możliwości procesowego aprobowania złożonego, w trybie art. 335 § 1 k.p.k., przez prokuratora wniosku o wydanie wyroku, pozostając w nieuprawnionym przekonaniu, że wina i okoliczności popełnienia przypisanego oskarżonemu przestępstwa, nie budzą wątpliwości. Potrzeba wykazania, że zachowanie oskarżonego wypełniło znamiona zarzucanego mu czynu, nakazywała rozpoznanie sprawy na zasadach ogólnych i przeprowadzenie pełnego postępowania dowodowego. Zaniechanie prowadzenia postępowania dowodowego i uwzględnienie wniosku prokuratora o dobrowolne poddanie się karze, stanowiło rażące naruszenie prawa procesowego o skutkach mogących mieć istotny wpływ dla rozstrzygnięcia tej sprawy.

Wobec powyższego Rzecznik zaskarżył wyrok w całości na korzyść K. Sz. i wniósł o uchylenie zaskarżonego orzeczenia i przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu w B. do ponownego rozpoznania.