Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania dotyczące wdrożenia dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów z dnia 2023-01-04.

Adresat:
Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania
Sygnatura:
XI.022.1.2022
Data sprawy:
2023-01-04
Rodzaj sprawy:
uwagi RPO do przygotowywanych (zmienianych) aktów prawnych (WL)
Nazwa zepołu:
Zespół do spraw Równego Traktowania
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania dotyczące wdrożenia dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania (dalej jako: Pełnomocnik) na konieczność implementacji dyrektywy PE i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE. Rzecznik wskazał, że ww. dyrektywa powinna przyczyniać się do realizacji zapisanych w prawie pierwotnym UE celów równości mężczyzn i kobiet pod względem szans na rynku pracy, równego traktowania w pracy oraz wspierania wysokiego poziomu zatrudnienia w Unii przez ułatwienie pracującym rodzicom i opiekunom godzenia życia zawodowego z prywatnym. Termin implementacji tej dyrektywy upłynął 2 sierpnia 2022 r., natomiast dostępne na stronie Rządowego Centrum Legislacji informacje o etapie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej jako: projekt), mającym wdrożyć przedmiotową dyrektywę, ilustrują stan na 8 sierpnia 2022 r.

Rzecznik przedstawiał już uwagi do tego projektu Minister Rodziny i Polityki Społecznej w wystąpieniach z dnia 7 marca 2022 r. i 19 września 2022 r. RPO przypomniał m.in. o kwestii rozróżniania ze względu na płeć pracownika-rodzica wysokości przysługującego zasiłku macierzyńskiego. W ocenie Rzecznika należy mieć na względzie, że dążenie do pełnej i prawidłowej implementacji dyrektywy wymaga usunięcia ekonomicznych czynników zniechęcających kobiety do pełnego uczestnictwa w rynku pracy, a mężczyzn do podejmowania obowiązków opiekuńczych.

Rzecznik przypomniał także o konieczności ochrony przed dyskryminacją ze względu na skorzystanie lub ubieganie się o możliwość skorzystania z przewidzianych dyrektywą uprawnień rodzicielskich/opiekuńczych. Zdaniem RPO odpowiednim rozwiązaniem tej kwestii byłoby wymienienie explicite skorzystania z uprawnień rodzicielskich w przykładowym katalogu cech prawnie chronionych w art. 183a k.p. i w ustawie o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania , w zakresie, w jakim znajduje ona zastosowanie do zatrudnienia.

Rzecznik zwrócił się więc do Pełnomocnik z prośbą o analizę przedstawionych uwag.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: