Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Infrastruktury w sprawie nowej definicji skrzyżowania z dnia 2023-01-11.

Adresat:
Minister Infrastruktury
Sygnatura:
II.565.3.2022
Data sprawy:
2023-01-11
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Infrastruktury w sprawie nowej definicji skrzyżowania.

Z wniosków obywateli oraz z doniesień medialnych do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o kontrowersjach związanych z nową definicją skrzyżowania. Obywatele zaniepokojeni są nie w pełni dla nich zrozumiałymi przepisami oraz ich interpretacją. W sprawie tej przedstawione zostały wyjaśnienia na temat treści nowej definicji skrzyżowania, które pochodziły od rzecznika prasowego Ministerstwa Infrastruktury. Rzecznik prasowy Ministerstwa obszernie wyjaśniał, czym zgodnie z przepisami jest skrzyżowanie, zaznaczając, że przejazd i jezdnia do zawracania nim nie jest, odniósł się także do połączeń jezdni, zjazdów na parking, przejazdów awaryjnych wlotów i wylotów na skrzyżowaniu zwykłym lub skanalizowanym albo wlotu i jezdni na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, dróg o nawierzchni twardej.

W ocenie RPO niezbędne jest zapewnienie zrozumiałych dla uczestników ruchu drogowego informacji i wyjaśnień dotyczących treści nowych przepisów. Brak jednoznacznej interpretacji tak istotnych regulacji, może powodować sytuacje stwarzające poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Rzecznik zwrócił się więc do Ministra z prośbą o upublicznienie stanowiska, którego treść usunęłaby pojawiające się w przestrzeni publicznej wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2023-01-17
Opis odpowiedzi:
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury w piśmie z 17 stycznia 2023 r. wskazał, że nowa definicja skrzyżowania została wprowadzona do porządku prawnego w wyniku wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw. Jak wskazano w uzasadnieniu do tej ustawy, celem zmian było częściowe ujednolicenie definicji „skrzyżowania” w ustawie – Prawo o ruchu drogowym i ustawie o drogach publicznych. W odpowiedzi zaznaczono, że pełne ujednolicenie definicji w obu ustawach nie było możliwe, ze względu na fakt, że powodowałoby konieczność wprowadzenia zmian w organizacjach ruchu na bardzo dużej liczbie skrzyżowań, które dotychczas w rozumieniu ustawy – Prawo o ruchu drogowym nimi nie były. Z ugruntowanej praktyki i zasad ruchu drogowego nie wynikało, aby zmiana w tym zakresie była potrzebna. Minister podkreślił, że nowa definicja skrzyżowania nie zmienia dotychczasowego sposobu klasyfikowania skrzyżowań, ani nie wpływa na stosowanie przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie z wyjątkiem przypadku połączenia dwóch lub większej liczby jezdni jednej drogi. W tym zakresie natomiast, wprowadzona klasyfikacja skrzyżowań likwiduje odmienne podejście przy uznawaniu danych połączeń jezdni jednej drogi jako skrzyżowań. Ma więc na celu uregulowanie materii, która z punktu widzenia przepisów prawa nie była dotychczas objęta regulacją.