Kasacja w sprawie zasądzenia kosztów postępowania od ustawowej przedstawicielki małoletniego oskarżyciela prywatnego z dnia 2023-03-21.
Kasacja w sprawie zasądzenia kosztów postępowania od ustawowej przedstawicielki małoletniego oskarżyciela prywatnego.
Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację od prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w B. z dnia 26 maja 2021 r., którym zmieniono wyrok Sądu Rejonowego w B. z dnia 29 stycznia 2021 r. Na podstawie art. 521 § 1 k.p.k. zaskarżył powyższe orzeczenie na korzyść A.K. - Z. w zakresie pkt. II o wynagrodzeniu kuratora i pkt IV o zasądzeniu opłaty za postępowanie odwoławcze i pozostałych kosztów za to postępowanie.
Powołując się na treść art. 523 § 1 k.p.k. orzeczeniu temu Rzecznik zarzucił rażące i mające istotny wpływ na jego treść naruszenie: art. 618 § 1 pkt 11 k.p.k. i art. 98 § 2 pkt 2 i art.98 § 3 k.r.o., poprzez zasądzenie od A. K. - Z. na rzecz Skarbu Państwa zwrotu wynagrodzenia kuratora ustanowionego z urzędu dla małoletniego oskarżyciela prywatnego w sytuacji, gdy nie mogła ona występować w sprawie, gdzie oskarżonym był drugi z rodziców, jako ustawowa przedstawicielka tego oskarżyciela - pkt II wyroku, - art. 632 pkt 1 k.p.k. w zw. z art. 98 § 2 pkt 2 i art. 98 § 3 k.r.o., w następstwie zasądzenia od "ustawowej przedstawicielki małoletniego oskarżyciela prywatnego" M. Z. zwrotu kosztów procesu związanych z postępowaniem odwoławczym w całości, mimo iż nie mogła ona wykonywać praw tego małoletniego jako pokrzywdzonego w postępowaniu karnym, w tym także z oskarżenia prywatnego, bowiem oskarżonym był drugi z rodziców - pkt IV wyroku.
Wobec powyższego RPO wniósł o uchylenie w zaskarżonej części wyroku Sądu Okręgowego w B. oraz przekazanie mu sprawy do ponownego rozpoznania w zakresie wskazanym w pkt IV tego wyroku w odniesieniu do kosztów postępowania odwoławczego.
Sąd Najwyższy w sprawie M. Z. obwinionego z art. 217 § 1 k.k. po rozpoznaniu w Izbie Karnej kasacji wniesionej przez Rzecznika Praw Obywatelskich na korzyść od wyroku Sądu Okręgowego w B. postanowił pozostawić ją bez rozpoznania. Kasacja wniesiona przez Rzecznika okazała się być niedopuszczalna z mocy ustawy. Choć niewątpliwie obciążenie A. K. obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia kuratora ustanowionego z urzędu oraz zwrotu kosztów procesu było niewłaściwe, w aktualnej sytuacji procesowej nie było innego rozwiązania, jak uznać kasację RPO za niedopuszczalną z mocy prawa, z uwagi na fakt, że jako kasacja wywiedziona na niekorzyść M. Z., została ona złożona po upływie terminu określonego w art. 524§3 k.p.k., w którym możliwe byłoby jej uwzględnienie przez Sąd Najwyższy (stosownie do treści art. 531 § 1 k.p.k. w zw. z art. 530 § 2 k.p.k. w zw. z art. 429 § 1 k.p.k.).