Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oddalającego skargę na decyzję w sprawie odmowy stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 2023-04-17.
Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oddalającego skargę na decyzję w sprawie odmowy stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w postępowaniu toczącym się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (dalej: "NSA") ze skargi kasacyjnej A. G. (dalej: "Skarżąca") od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (dalej: "WSA") w L. z dnia 31 lipca 2020 r. oddalającego skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. z dnia 20 grudnia 2019 r. utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. z dnia 17 października 2019 r. w sprawie odmowy stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w L. z dnia 1 czerwca 2016 r. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych w kwocie 32.300 zł z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w 2011 r.
Jednocześnie na podstawie art. 188 ppsa RPO wniósł o uchylenie w całości zaskarżonego wyroku WSA w L., rozpoznanie skargi i uchylenie w całości decyzji wydanych przez organy podatkowe w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w L. z dnia 1 czerwca 2016 r. w przypadku uznania przez NSA, że istota sprawy została dostatecznie wyjaśniona. Na wypadek nieuwzględnienia ww. wniosku, stosownie do treści art. 185 § 1 ppsa, Rzecznik wniósł o uchylenie w całości zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania WSA w L.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną. NSA zauważył, że samo stwierdzenie naruszenia przez ustawodawcę przepisów Konstytucji nie prowadzi automatycznie do wyciągnięcia konsekwencji prawnych wyrażających się w wyroku uwzględniającym skargę (skargę kasacyjną). Wydanie tego rodzaju orzeczenia, mając na względzie wyjątkowy charakter orzekania o konstytucyjności prawa przez sąd w ogóle, spełniać musi kryterium konieczności, a więc pozostawać niezbędne dla zapewnienia jednostce należytej ochrony prawnej. W sprawie niniejszej przesłanki te nie są spełnione, dlatego że uruchomiono inne postępowanie mające na celu przywrócenie stanu zgodności z prawem. Z tego powodu w tej sprawie w kompetencji sądu administracyjnego nie mieści się orzekanie o konsekwencjach prawnych naruszenia przez ustawodawcę przepisów ustawy zasadniczej.