Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję odmowną w sprawie przyznania zapomogi studentowi znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn losowych z dnia 2023-04-25.
Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję odmowną w sprawie przyznania zapomogi studentowi znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn losowych.
Rzecznik Praw Obywatelskich z uwagi na konieczność zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję Komisji Stypendialnej Politechniki Ś. zaskarżając ją w całości.
Zaskarżonej decyzji Rzecznik zarzucił naruszenie: art. 90 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce poprzez nieprawidłowe przyjęcie, że przyznanie studentowi zapomogi jest uzależnione od tego, czy przejściowe znalezienie się w trudnej sytuacji życiowej było spowodowane zdarzeniem losowym. Zdaniem Rzecznika, należy uznać, że zaskarżona decyzja z uwagi na wskazanie w niej przesłanki nie znajdującej oparcia w treści art. 90 ustawy oraz brak wyjaśnienia, dlaczego pomimo stwierdzenia trudnej sytuacji materialnej studenta postanowiono nie przyznać zapomogi, nosi znamiona dowolności i arbitralności, a tym samym rozstrzygnięcie dokonane przez Komisję Stypendialną Politechniki Ś. nie mieściło się w granicach określonego ustawą uznania administracyjnego. Organ powinien więc w niniejszej sprawie albo wykazać, dlaczego w jego ocenie sytuacja Pana K. C. nie jest w trudną sytuacją życiową o charakterze przejściowym w rozumieniu art. 90 ustawy albo wyjaśnić, dlaczego, pomimo zaistnienia takiej sytuacji, postanowił nie przyznać zapomogi.
Wobec powyższego RPO, działając na podstawie na podstawie art. 145 § 1pkt 1 lit. a p.p.s.a., wniósł o uchylenie decyzji w całości, a także o rozpoznanie niniejszej sprawy w trybie uproszczonym.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. uchylił zaskarżoną decyzję. Przeprowadzone badanie zgodności z prawem zaskarżonej decyzji wykazało, że jest ona dotknięta uchybieniami uzasadniającymi jej wzruszenie. Zaskarżone rozstrzygnięcie narusza bowiem przepisy prawa materialnego i przepisy prawa procesowego, co w świetle art. 145 § 1 pkt 1 lit. a i c) p.p.s.a. skutkuje jej uchyleniem. W ocenie WSA zasadnie Rzecznik Praw Obywatelskich podniósł, iż treść zastosowanych w sprawie przepisów przeczy wykładni prawa, jakiej dokonał organ rozpoznając wniosek strony o przyznanie zapomogi. W konsekwencji dokonanej błędnej wykładni prawa w istocie rzeczy nie doszło do merytorycznego rozważenia zasadności wniosku strony o udzielenie zapomogi.