Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie stwierdzenia istnienia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego u wnioskodawcy z dnia 2023-05-05.
Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie stwierdzenia istnienia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego u wnioskodawcy.
Rzecznik Praw Obywatelskich z uwagi na konieczność zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. zaskarżając w całości decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 7 kwietnia 2023 r. w przedmiocie stwierdzenia istnienia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego J. M.
Zaskarżonej decyzji Rzecznik zarzucił: wydanie decyzji z naruszeniem przepisów postępowania, mającym wpływ na wynik sprawy, tj. z naruszeniem art. 151 § 1 pkt 1 w zw. z art. 145 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania administracyjnego, przejawiającym się niestwierdzeniem podstaw do uchylenia kwestionowanej w postępowaniu wznowieniowym decyzji wynikającym z wadliwego przyjęcia, że powołana w sprzeciwie okoliczność figurowania uczestnika w rejestrze podatników jako osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej nie jest okolicznością "nową".
W ocenie RPO, kwestionowana obecnie decyzja Prezesa NFZ obarczona jest wadą wskazaną w zarzucie niniejszej skargi i jako taka powinna podlegać uchyleniu. Mając na uwadze powyższe Rzecznik wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości na zasadzie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c p.p.s.a.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 września 2023 r. sprawy ze skargi Rzecznika Praw Obywatelskich na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 7 kwietnia 2023 r. w przedmiocie podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego skargę oddalił. WSA stanął na stanowisku, że organ wydający zaskarżoną decyzję nie dopuścił się naruszeń prawa ani uchybień formalnoprawnych, które miałyby istotny wpływ na wynik sprawy. W szczególności, w ocenie sądu, organ dostatecznie wyczerpująco zbadał istotne okoliczności faktyczne zgodnie z zasadą prawny obiektywnej (art. 7 i art. 77 § 1 k.p.a.) i ocenił je bez przekraczania granic swobodnej oceny dowodów (art. 80 k.p.a.), zaś uzasadnienie zaskarżonej decyzji odpowiada wymogom art. 107 § 3 k.p.a.