Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Kasacja w sprawie naruszenia prawa karnego materialnego, mogącego mieć istotny wpływ na treść orzeczenia, poprzez orzeczenie wobec oskarżonego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych mimo, że nie został on uznany winnym występku polegającego na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych z dnia 2023-06-20.

Adresat:
Sąd Najwyższy
Sygnatura:
II.510.507.2023
Data sprawy:
2023-06-20
Rodzaj sprawy:
kasacja karna (RKK)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Kasacja w sprawie naruszenia prawa karnego materialnego, mogącego mieć istotny wpływ na treść orzeczenia, poprzez orzeczenie wobec oskarżonego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych mimo, że nie został on uznany winnym występku polegającego na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację od prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w J. G. z dnia 25 kwietnia 2023 r. Na podstawie art. 521 § 1 k.p.k. zaskarżył powyższy wyrok Sądu Rejonowego w zakresie rozstrzygnięcia zawartego w pkt III o orzeczeniu środka karnego, na korzyść oskarżonego W. S.

W oparciu o treść art. 523 § 1 k.p.k. wyrokowi temu RPO zarzucił rażące naruszenie prawa karnego materialnego, mogące mieć istotny wpływ na treść orzeczenia, to jest art. 42 § 1a pkt 2 k.k. poprzez orzeczenie wobec oskarżonego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 2 lat mimo, że nie został on uznany winnym występku polegającego na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Wobec powyższego Rzecznik wniósł o uchylenie orzeczenia zawartego w pkt III wyroku Sądu Rejonowego w J. G.

 


Data odpowiedzi:
2023-09-13
Opis odpowiedzi:
Kasacja uwzględniona (wyrok z 13 września 2023 r., sygn. akt I KK 224/23).
Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok w zakresie zawartego w pkt. III rozstrzygnięcia o zakazie prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Kasacja okazała się zasadna w oczywistym stopniu, co uprawniało do jej uwzględnienia na posiedzeniu w trybie art. 535 § 5 k.p.k., albowiem Rzecznik Praw Obywatelskich trafnie wskazał na rażącą obrazę przez Sąd meriti art. 42 § 1 a pkt 2 k.k. Przypisane skazanemu występki wyczerpywały wprawdzie dyspozycję art. 244 k.k., jednakże polegały one na naruszeniu zakazu kontaktowania się z pokrzywdzoną i zbliżania się do niej na odległość mniejszą niż 50 metrów przez okres 3 lat, nie zaś na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W realiach rozpoznawanej sprawy nie było zatem dopuszczalne orzeczenie ww. zakazu na mocy art. 42 § 1a pkt 2 k.k., jak też i na podstawie jakiegokolwiek innego przepisu. Konieczne stało się zatem uchylenie zaskarżonego wyroku w części dotyczącej orzeczenia o zakazie prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych (pkt III wyroku).