Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na przepisy uchwały rady miasta dotyczącej zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta z dnia 2023-06-29.
Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na przepisy uchwały rady miasta dotyczącej zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta.
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył: § 13 w zw. z § 2 pkt 4 działu II uchwały Nr VIII/146/19 Rady Miasta K. z dnia 30 maja 2019r. w sprawie przyjęcia "Zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta K." zmienionej uchwałą Nr XLII/941/21 Rady Miasta K. z dnia 17 grudnia 2021r. zmieniającą uchwałę w sprawie przyjęcia "Zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta Katowice".
Zaskarżonym przepisom ww. uchwały RPO zarzucił: naruszenie art. 4 ust. 2, art. 7 ust. 1 w zw. z art. 8 pkt 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz art. 7 i art. 94 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Wskazując na powyższe Rzecznik wniósł o stwierdzenie nieważności ww. przepisów.
W ocenie RPO zastosowany przez Radę Miasta K. tryb wyłaniania najemców lokali w drodze konkursu ofert, bez wyraźnego określenia kryteriów oddawania w najem lokali o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m? zgodnych z zasadami określonymi w art. 7 ust. 1 ustawy, prowadzi do nieuprawnionego przeniesienia kompetencji Rady na organ wykonawczy gminy, pomimo, że ustawa daje podstawę do uregulowania tych spraw jedynie przez radę gminy w formie aktu prawa miejscowego i stanowi niewypełnienie delegacji ustawowej z art. 21ust. 3b ustawy.
WSA postanowił odrzucić skargę. Skarga podlega odrzuceniu jako niedopuszczalna (art. 58 § 1 pkt 6 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej jako: „p.p.s.a.”). WSA wskazał, iż nie można wnieść skargi na uchwałę organu jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli w kwestii zgodności tej uchwały z prawem orzekał już sąd administracyjny i skargę oddalił. Skarga na taką uchwałę musi być potraktowana jako niedopuszczalna, mimo że została wniesiona przez inny podmiot.