Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Kasacja w sprawie prawomocnego wyroku w przedmiocie prowadzenia pojazdu mechanicznego bez uprawnień z dnia 2023-07-17.

Adresat:
Sąd Najwyższy
Sygnatura:
II.511.115.2023
Data sprawy:
2023-07-17
Rodzaj sprawy:
kasacja karna (RKK)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Kasacja w sprawie prawomocnego wyroku w przedmiocie prowadzenia pojazdu mechanicznego bez uprawnień.

Rzecznik Praw Obywatelskich z uwagi na konieczność zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, wniósł kasację w sprawie indywidualnej w całości zaskarżając prawomocny wyrok nakazowy Sądu Rejonowego w K. K. z dnia 5 października 2022 r.

Na podstawie art. 111 k.p.w. Rzecznik wyrokowi zarzucił: rażące i mające istotny wpływ na jego treść naruszenie przepisu prawa procesowego, to jest art. 93 § 2 k.p.w., polegające na niesłusznym przyjęciu, że wina i okoliczności czynu zarzucanego obwinionej, nie budziły wątpliwości co do wyczerpania przez nią znamion wykroczenia z art. 94 § 1 k.w., podczas gdy wynikające ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego okoliczności wskazujące, że obwiniona zdała egzamin na prawo jazdy uzasadniały powzięcie wątpliwości co do jej sprawstwa i ich wyjaśnienie, co w konsekwencji doprowadziło do niesłusznego uznania A. B. za winną popełnienia czynu zabronionego, polegającego na kierowaniu pojazdem mechanicznym bez uprawnień do kierowania pojazdami, w sytuacji gdy czyn przypisany obwinionej nie wyczerpywał znamion tego wykroczenia.

Mając na uwadze powyższe RPO wniósł o uchylenie zaskarżonego orzeczenia i uniewinnienie obwinionej od popełnienia przypisanego jej czynu.

 


Data odpowiedzi:
2023-12-29
Opis odpowiedzi:
Kasacja uwzględniona (wyrok z 29 grudnia 2023 r., sygn. akt I KK 275/23).
Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok nakazowy i przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu w K.-K. do ponownego rozpoznania. Kasacja okazała się oczywiście zasadna. Sąd zobowiązany był skierować sprawę na rozprawę, przesłuchać obwinioną, a nade wszystko przeprowadzić postępowanie dowodowe zmierzające do ustalenia, na jakim etapie jest postępowanie administracyjne w przedmiocie wydania ww. prawa jazdy. Ustalenia w tej sferze były bowiem niezbędne do stwierdzenia, czy obwiniona wyczerpała swoim zachowaniem znamiona zarzucanego jej wykroczenia, a jeśli tak, czy było ono zachowaniem społecznie szkodliwym. Czyn, który jest pozbawiony społecznej szkodliwości nie stanowi wszak wykroczenia. W ocenianym postępowaniu, na skutek rażącej obrazy art. 93 § 2 k.p.w., zaniechano podjęcia tych czynności, co bez wątpienia (mając na uwadze choćby materiał dowodowy pozyskany w postępowaniu wznowieniowym) mogło mieć istotny wpływ na treść orzeczenia. Z tego tez powodu Sąd Najwyższy uznał, że autor kasacji skutecznie wykazał zaistnienie w badanym postępowaniu uchybienia stanowiącego podstawę kasacyjną z art. 111 k.p.w.