Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Kasacja w sprawie prawomocnego wyroku w sprawie noszenia maseczki podczas pandemii Covid-19 z dnia 2023-07-21.

Adresat:
Sąd Najwyższy
Sygnatura:
II.510.807.2022
Data sprawy:
2023-07-21
Rodzaj sprawy:
kasacja karna (RKK)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Kasacja w sprawie prawomocnego wyroku w sprawie noszenia maseczki podczas pandemii Covid-19.

Rzecznik Praw Obywatelskich z uwagi na konieczność zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, wniósł kasację w sprawie indywidualnej w całości zaskarżając prawomocny wyrok zaoczny Sądu Okręgowego w Z. z dnia 23 listopada 2021 r.

Na podstawie art. 111 k.p.w. Rzecznik wyrokowi temu zarzucił: rażące naruszenie prawa materialnego, tj. art. 2 § 1 k.w. poprzez utrzymanie w mocy orzeczenia Sądu I instancji orzekającego ukaranie obwinionego za wykroczenie polegające na tym, że w dniu 2 stycznia 2021 r., wbrew prawnemu obowiązkowi, w miejscu ogólnodostępnym, w związku z wystąpieniem epidemii, nie zakrywał maseczką ust i nosa, tj. za czyn podlegający penalizacji w czasie jego popełnienia, na podstawie art. 116 § 1 a k.w. w zw. z § 27 ust. 1 pkt 2 lit. a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, choć zachowanie to nie było już penalizowane w dacie orzekania przez Sąd I instancji

Mając na uwadze powyższe RPO wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku oraz utrzymanego nim w mocy wyroku zaocznego Sądu Rejonowego w Z. z dnia 17 czerwca 2021 r. i uniewinnienie obwinionego od popełnienia przypisanego mu wykroczenia.

 


Data odpowiedzi:
2023-09-19
Opis odpowiedzi:
Kasacja uwzględniona (wyrok z 19 września 2023 r., sygn. akt III KK 364/23).
Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego w N. S. oraz utrzymany nim w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Z. i uniewinnił obwinionego D. R. od popełnienia zarzucanego mu wykroczenia, a kosztami postępowania w sprawie obciąża Skarb Państwa. Rację ma Rzecznik Praw Obywatelskich, że w dacie wyrokowania nie obowiązywał już nakaz zakrywania ust i nosa w miejscu, w jakim w styczniu 2021 r. dojść miało do wykroczenia. Nie kwestionując naukowych podstaw wprowadzenia przedmiotowego obowiązku w początkowych fazach pandemii koronawirusa, podkreślić wypada, że rolą sądów jest ochrona obywateli w przypadku, gdy prawo towarzyszące nawet najbardziej ekstremalnym sytuacjom społecznym przerzuca bez uzasadnienia na nich ryzyko podejmowania zachowań, co do których nie ma pewności, czy wciąż zasługują na karę.