Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców postępowaniu administracyjnym w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji wojewody o wydaleniu z dnia 2023-08-02.

Adresat:
Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców
Sygnatura:
XI.542.30.2022
Data sprawy:
2023-08-02
Rodzaj sprawy:
przystąpienie do postępowania administracyjnego (PA)
Nazwa zepołu:
Zespół do spraw Równego Traktowania
Wynik sprawy:
umorzenie postępowania – sprawa zakończona negatywnie
Opis sprawy:

Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców postępowaniu administracyjnym w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji wojewody o wydaleniu.

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w toczącym się przed Szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców postępowaniu w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody L. z dnia 4 marca 2003 r. o wydaleniu obywatelki Mongolii, Pani T. T. z terytorium RP (dalej: "decyzja o wydaleniu").

Rzecznik wniósł o: stwierdzenie, na podstawie art. 158 § 2 w zw. z art. 156 § 2 k.p.a., wydania decyzji o wydaleniu z rażącym naruszeniem prawa, tj.: 1) art. 7, art. 8 § 1 oraz art. 77 § 1 k.p.a. poprzez nienależyte ustalenie stanu faktycznego, w szczególności brak pełnego wyjaśnienia sytuacji osobistej i rodzinnej Pani T. T., co miało bezpośrednie przełożenie na treść wydanej decyzji o wydaleniu; 2) art. 53 ustawy o cudzoziemcach (dalej: "ustawa o cudzoziemcach") w zw. z art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: "Konwencja") poprzez ich niezastosowanie, co skutkowało bezprawnym rozdzieleniem cudzoziemki z jej małoletnimi dziećmi; 3) art. 18, art. 47 oraz art. 72 ust. 1 Konstytucji poprzez nierozważenie sytuacji rodzinnej i osobistej Pani T. T. w toku postępowania poprzedzającego wydanie decyzji o wydaleniu, co skutkowało bezprawnym oddzieleniem cudzoziemki od małoletnich dzieci wbrew interesom małoletnich; 4) art. 3 ust. 1 oraz art. 9 ust. 1 Konwencji o prawach dziecka, poprzez ich niezastosowanie i faktyczne oddzielenie małoletnich dzieci od ich rodziców, bez uwzględnienia dobra małoletnich.

 


Data odpowiedzi:
2023-11-10
Opis odpowiedzi:
Umorzenie postępowania (decyzja z 10 listopada 2023 r., nr DL.WIPO.412.319.2023).
Szef Urzędu Do Spraw Cudzoziemców po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez pana M. B. dotyczącego stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody L. z dnia 4 marca 2003 r. orzekającej o wydaleniu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie do dnia 18 marca 2003 r. przez przejście graniczne – każde prawnie dozwolone - obywatelki Mongolii, pani T. T. oraz nadaniu decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności postanowił umorzyć postępowanie w całości. Jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego jedyną stroną niniejszego postępowania o wydalenie cudzoziemca z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zakończonego wydaniem przez Wojewodę L. w dniu 4 marca 2003 r. decyzji była pani T. T. Z wnioskiem o stwierdzenie nieważności ww. decyzji wystąpił natomiast pan M. B. Zważywszy na fakt, iż wnioskodawca nie przedstawił pełnomocnictwa do reprezentowania pani T. T. w postępowaniu w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody L. z dnia 4 marca 2003 r. tut. organ zobowiązany był do odmowy wszczęcia tego postępowania, o czym jednoznacznie stanowi treść art. 61a § 1 Kpa.