Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie używania przez funkcjonariuszy Policji fotoradarów bez legalizacji z dnia 2023-08-07.
Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie używania przez funkcjonariuszy Policji fotoradarów bez legalizacji.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynął wniosek, zawierający informację o wykorzystywaniu w służbie przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego urządzeń nieposiadających aktualnych świadectw legalizacji.
Na podstawie tego wniosku Rzecznik zwrócił się do Komendanta Stołecznego Policji z prośbą o zbadanie sprawy i poinformowanie o poczynionych ustaleniach i ewentualnie podjętych działaniach. W toku wskazanych czynności wyjaśniających ustalono, że policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego przeprowadzili w okresie od 9 lutego 2021 r. do 4 września 2022 r. siedemdziesiąt pięć kontroli, używając laserowych mierników prędkości bez ważnych świadectw ich legalizacji. W wyniku przedmiotowych kontroli nałożono grzywny w drodze mandatu karnego na 75 osób. Żadna z ukaranych osób nie odwołała się od decyzji podjętych przez funkcjonariuszy. Ponadto wystąpiono do właściwych miejscowo Sądów Rejonowych o przedstawienie informacji odnośnie do złożonych wniosków o uchylenie mandatów karnych przez ukarane osoby. Z uzyskanych odpowiedzi jednoznacznie wynikało, że żadna z ukaranych grzywną osób, nie złożyła wniosku o uchylenie prawomocnego mandatu karnego.
W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami, dotyczącymi wykorzystania mierników prędkości bez wymaganych świadectw legalizacji, w KPP dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego przeprowadzono także czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie, wobec naruszenia przepisów ustawy - Prawo o miarach. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego, którzy dopuścili się popełnienia wykroczenia, a jego karalność nie uległa przedawnieniu, zostali ukarani grzywną w drodze mandatu karnego kredytowanego. Wobec pozostałych funkcjonariuszy, którzy stosowali oraz przechowywali w stanie gotowości do użycia przyrządy pomiarowe, podlegające prawnej kontroli metrologicznej, bez wymaganych dowodów tej kontroli, wyciągnięto konsekwencje służbowe wynikające z przepisów Rozdziału 10 ustawy o Policji.
O ile reakcję przełożonych w organach Policji wobec funkcjonariuszy, którzy używali mierników prędkości bez wymaganych świadectw legalizacji uznać należy za prawidłową, o tyle przedmiotowa sprawa budzi w dalszym ciągu zastrzeżenia z punktu widzenia osób ukaranych. Oto bowiem znaczna grupa obywateli została ukarana, chociaż działania podejmowane w tym zakresie przez funkcjonariuszy publicznych naruszały obowiązujące przepisy prawa. Jednak w świetle obowiązujących unormowań prawnych wydaje się niemożliwe usunięcie skutków opisanych wyżej działań funkcjonariuszy Policji. W Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia w obecnym brzmieniu, brakuje rozwiązania, które umożliwiłoby uchylenie prawomocnego mandatu karnego w wyżej opisanej sytuacji lub gdy przy wymierzaniu mandatu karnego funkcjonariusz organu, który nałożył grzywnę w drodze mandatu, dopuścił się innego rażącego naruszenia prawa, jeśli mogło mieć istotny wpływ na przebieg postępowania mandatowego. Nie jest także możliwe wniesienie od takiego prawomocnego mandatu kasacji, bowiem w sprawach osób ukaranych nie było wydane orzeczenie sądu kończące postępowanie. Z tych samych powodów nie można wznowić postępowań w sprawie o wykroczenia, w których doszło do ukarania na podstawie wskazań urządzeń, które nie mogły być zgodnie z prawem używane przez policjantów. Wymaga zatem rozważenia, czy aktualnie obowiązujące przepisy nie powinny zostać zmienione w takim kierunku, aby gwarantowały możliwość uchylenia prawomocnego mandatu karnego w opisanej sytuacji.
W związku z tym, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o zajęcie stanowiska w tym zakresie.