Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym ze skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie uchylenia decyzji o wydaniu prawa jazdy z dnia 2023-07-13.

Adresat:
Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sygnatura:
V.511.436.2023
Data sprawy:
2023-07-13
Rodzaj sprawy:
przystąpienie do postępowania sądowego (PS)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym ze skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie uchylenia decyzji o wydaniu prawa jazdy.

Działając na podstawie art. 8 § 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej "k.p.a.") Rzecznik zgłosił udział w postępowaniu ze skargi O. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. w przedmiocie uchylenia, po wznowieniu postępowania decyzji o wydaniu prawa jazdy i odmowy wydania prawa jazdy.

Zaskarżonej decyzji Rzecznik zarzucił: naruszenie art. 149 § 2 i art. 151 § 1 pkt 2 k.p.a. poprzez faktyczne zaniechanie przeprowadzenia postępowania co do istoty sprawy oraz ograniczenie się do oceny legalności pierwotnie wydanej w sprawie decyzji; art. 64 § 2 k.p.a. w zw. z § 10 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami w zw. z wynikającą z art. 7 tej ustawy zasadą uwzględniania interesu społecznego i słusznego interesu obywateli oraz zasadą zaufania wynikającą z art. 8 k.p.a., prawa unijnego oraz art. 2 Konstytucji, wobec niepoprzedzenia ich wydania wezwaniem do wylegitymowania się przez skarżącą, w odpowiednim terminie, spełnieniem przesłanki do wydania prawa jazdy, o której mowa w art. 11 ust. 1 pkt 3 ustawy o kierujących pojazdami.

Zdaniem Rzecznika, o ile potwierdzone zostałyby braki w dokumentacji niezbędnej do orzeczenia o wydaniu prawa jazdy to rolą organów było precyzyjne określenie ich zakresu oraz wezwanie skarżącej do uzupełnienia tak skonkretyzowanych braków, stosownie do art. 64 § 2 k.p.a. w zw. z § 10 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2016 r. Sposób załatwienia niniejszej sprawy w ocenie RPO należy ocenić szczególnie negatywnie wziąwszy pod uwagę okoliczności, w jakich doszło do wydania pierwotnej decyzji w sprawie oraz upływ czasu pomiędzy jej wydaniem a ponownym orzekaniem w trybie wznowienia postępowania.

 


Data odpowiedzi:
2023-07-26
Opis odpowiedzi:
Stanowisko nieuwzględnione (wyrok z 26 lipca 2023 r., sygn. akt II SA/Gl 1278/22).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 lipca 2023 r. przy udziale Rzecznika Praw Obywatelskich sprawy ze skargi O. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. w przedmiocie uchylenia, w trybie wznowienia, decyzji w sprawie wydania prawa jazdy skargę oddalił. WSA stwierdził, że zarzuty podniesione w skardze nie mogły być uznane przez Sąd za skuteczne. Brak winy, a nawet wiedzy strony skarżącej o nieprawidłowościach, polegających na poświadczeniu przez osobę prowadzącą ośrodek szkolenia kierowców nieprawdy w dokumentach wskazanych w wyroku Sądu Rejonowego w Mysłowicach nie mógł skutkować odstąpieniem przez właściwy organ od wznowienia postępowania administracyjnego, a następnie uchylenia rozstrzygnięcia przyznającego mu sporne uprawnienia. Zaistnienie tej obiektywnej okoliczności wyczerpującej przesłankę określoną w art. 145 § 1 pkt l k.p.a. powodowało bowiem, że organ administracyjny był bezwzględnie zobligowany do wydania takiej decyzji uchylającej z uwagi na związanie treścią normy prawnej zawartej w art. 151 § 1 pkt 2 k.p.a. Niezasadne pozostawały zatem podnoszone w tym kontekście zarzuty skargi naruszenia art. 2 Konstytucji, art. 7, 8 k.p.a. oraz art.77 § 1 k.p.a.