Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Kasacja w sprawie rażącego i mającego istotny wpływ na treść wyroku naruszenia prawa karnego materialnego, poprzez niezasadne przypisanie skazanemu popełnienia przestępstwa kwalifikowanego z dnia 2023-09-01.

Adresat:
Sąd Najwyższy
Sygnatura:
II.510.472.2023
Data sprawy:
2023-09-01
Rodzaj sprawy:
kasacja karna (RKK)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Kasacja w sprawie rażącego i mającego istotny wpływ na treść wyroku naruszenia prawa karnego materialnego, poprzez niezasadne przypisanie skazanemu popełnienia przestępstwa kwalifikowanego.

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację od prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w B. P. z dnia 28 grudnia 2022 r. Na podstawie art. 521 § 1 k.p.k. zaskarżył powyższy wyrok w całości, na korzyść skazanego D. P.

Działając na podstawie art. 523 § 1 k.p.k. wyrokowi temu RPO zarzucił rażące i mające istotny wpływ na jego treść naruszenie prawa karnego materialnego, tj. art. 178a § 4 k.k. poprzez niezasadne przypisanie skazanemu popełnienia przestępstwa kwalifikowanego, podczas gdy w dacie wyrokowania nie był osobą prawomocnie skazaną za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, gdyż skazanie na mocy wyroku Sądu Rejonowego w B. P. z dnia 19 września 2019 r. uległo zatarciu z mocy prawa, jak również zarzucanego czynu skazany nie dopuścił się w dacie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Wobec powyższego Rzecznik wniósł o: dopuszczenie dowodu z dokumentów zgromadzonych w aktach postępowania; uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego w B. P. i przekazanie sprawy temu Sądowi do ponownego rozpoznania.

 


Data odpowiedzi:
2023-11-07
Opis odpowiedzi:
Kasacja uwzględniona (wyrok z 7 listopada 2023 r., sygn. akt II KK 409/23).
Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu w B. P. do ponownego rozpoznania. Kasacja Rzecznik a Praw Obywatelskich okazała się oczywiście zasadna, co skutkowało jej uwzględnieniem w całości w trybie opisanym w art. 535 § 5 k.p.k. Trafnie podniósł skarżący, że warunkiem odpowiedzialności z a przestępstwo z art. 178a § 4 k.k. jest uprzednia prawomocna karalność sprawcy z a prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo z a jedno z przestępstw określonych) w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 k.k. popełnionych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuszczenie się prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania zakaz u prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku z e skazaniem z a przestępstwo. SN wskazał, iż w dniu wydawania wyroku przez Sąd Rejonowy w sprawie II K 1479/22, tj. w dniu 28 grudnia 2022 r., zaskarżonego w niniejszej sprawie przez RPO, uprzednie skazania D. P., w tym za czyn z art. 178a § 1 k.k., powinny zostać uznane z a niebyłe (art. 106 k.k. zd. 1), co skutkowało brakiem możliwości przypisania oskarżonemu surowszej odpowiedzialności karnej z art. 178a § 4 k.k.