Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie przestrzegania praw i wolności obywatelskich żołnierzy batalionu piechoty górskiej z dnia 2023-08-21.
Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie przestrzegania praw i wolności obywatelskich żołnierzy batalionu piechoty górskiej.
W dniu 25 maja 2023 r. pracownicy Wydziału ds. Żołnierzy i Funkcjonariuszy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przeprowadzili wizytację Batalionu Piechoty Górskiej w K. Rozmowy z kierownictwem batalionu oraz przedstawicielami wszystkich korpusów osobowych (oficerów, podoficerów i szeregowych) dotyczyły problemów występujących w służbie, istniejących warunków socjalno-bytowych oraz przestrzegania zasady równego traktowania w zakresie wojskowej służby kobiet.
Żołnierze wrażali m.in. wątpliwości w zakresie wykonywania zadań, za które nie są naliczane nadgodziny. Dotyczyły one w szczególności: służby pełnionej na granicy, dowożenia żołnierzy na lotnisko (kierowcy) czy służby dowódcy warty. Nadgodziny naliczane są za wykonywanie zadań promocyjnych wojska, które zwykle mają miejsce w weekendy. Wskazywano także, że ocena, które zadania służbowe mieszczą się w zakresie normowania odpowiednich przepisów ustawy o obronie Ojczyzny zależy od nastawienia i różnej interpretacji poszczególnych dowódców, co jest krzywdzące dla żołnierzy, bowiem przepisy w tym zakresie są nieprecyzyjne. Z uwagi na liczbę zadań stawianych żołnierzom, odebranie czasu wolnego za wypracowany czas służby jest utrudnione. W ocenie zainteresowanych rozwiązaniem tego problemu byłoby wprowadzenie ekwiwalentu za nadgodziny.
Żołnierze zawodowi podnieśli kwestię otrzymywania przez żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (dalej: DZSW) 100% uposażenia za zwolnienia lekarskie. Z tego powodu dochodzi do wielu nadużyć w tym zakresie.
Żołnierze zawodowi negatywnie oceniają także dowolność zakwaterowania DZSW, gdzie "miejscowi" mieszkają w domu przychodząc do "pracy" na kilka godzin; ponadto otrzymują zaprowiantowanie na weekendy. Służący zawodowo przy znacznie większym zakresie obowiązków nie posiadają takich uprawnień. Ponadto, w ocenie żołnierzy WCR kieruje do DZSW kandydatów, z którymi trudno się porozumieć, albo którzy w ogóle nie powinni trafić do wojska - np. obywatel polski pochodzenia kaukaskiego (niemówiący po polsku), zdarzają się także żołnierze z chorobami psychicznymi.
Na ćwiczenia rezerwy powołuje dowódca jednostki wojskowej, do której rezerwiści posiadają przydziały mobilizacyjne. Przed przyjazdem na ćwiczenia rezerwiści nie są jednak weryfikowani pod kątem stanu zdrowia. Żołnierze podkreślili, iż szkolenie rezerwy winno się skupiać na zapoznaniu z nowym rodzajem sprzętu oraz uzbrojenia i dopiero potem rezerwiści powinni być kierowani do jednostek operacyjnych. Żołnierze poruszyli też kwestie braku sprawdzeń pod kątem karalności osób przyjmowanych do Legii Akademickiej.
Żołnierze wskazywali, że brakuje środków finansowych na niezbędne remonty istniejących obiektów. Od kilku lat, w związku z bardzo złym stanem technicznym dróg, placów oraz części chodników w kompleksie wojskowym, dowództwo czyni starania o podjęcie remontu wymienionych nawierzchni, aby poprawić bezpieczeństwo przemieszczających się żołnierzy, pracowników wojska i pojazdów. Potrzeba remontu jest wykazywana corocznie w systemie SI LBPP, ale do dnia dzisiejszego zadanie nie zostało ujęte w planie remontów, pomimo wielu monitów. Osobnym problemem jest niszczejący, zamknięty ze względu na bezpieczeństwo użytkowania, obiekt klubu wojskowego pozostającego pod opieką konserwatora zabytków. Klub ten pełnił ważną rolę w organizowaniu m.in. imprez kulturalnych dla dzieci i dorosłych integrując środowisko żołnierskie. Po jego zamknięciu przez inspektora nadzoru budowlanego życie kulturalno-oświatowe jednostki praktycznie przestało istnieć.
Żołnierze wskazywali na spłaszczenie uposażeń i wynikające z tego niewielkie różnice w wysokości uposażenia pomiędzy korpusami szeregowych zawodowych a podoficerów, co - w ich opinii - powoduje, że niechętnie przechodzą oni do wyższego korpusu, unikając w ten sposób zwiększonej odpowiedzialności. Pozytywnie oceniono realizację wczasów dla żołnierzy przebywających na granicy powyżej 60 dni, podkreślając, iż WOG sukcesywnie realizuje składane wnioski. Postulowano również zróżnicowanie wysokości dodatku za dyżury w zależności od zakresu odpowiedzialności i realizowanych zadań.
Ze względu na specyfikę zadań piechoty górskiej, wyposażonej i wyszkolonej do wsparcia walki na nierównym terenie rozmówcy wskazywali, że pełnienie służby w tej jednostce winno zostać poprzedzone kwalifikacją polegającą na przeprowadzeniu testu sprawności fizycznej. Żołnierze ci powinni na bieżąco szkolić się na terenach górskich, tymczasem ich zadania na miejscu, w dużej części ograniczają się do organizowania szkoleń dla dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Rzecznik przekazał Ministrowi problemy zdiagnozowane podczas wizytacji, z prośbą o ich zbadanie i przedstawienie informacji w tym zakresie.