Wystąpienie do Zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie postępowania z korespondencją poleconą kierowaną do osób pozbawionych wolności z dnia 2023-09-15.
Wystąpienie do Zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie postępowania z korespondencją poleconą kierowaną do osób pozbawionych wolności.
Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi od osób pozbawionych wolności w sprawie niewłaściwego postępowania z kierowaną do nich prywatną korespondencją poleconą. Skarżący podnoszą, że nie mają możliwości stwierdzenia, czy przesyłka została dostarczona do jednostki penitencjarnej w nienaruszonym stanie. Odbiór tej korespondencji potwierdzają bowiem dopiero po dokonaniu przez uprawnionego funkcjonariusza czynności związanych z nadzorem lub cenzurą. Analiza spraw badanych w Biurze RPO prowadzi do wniosku, że powyższe zarzuty wnioskodawców są uzasadnione.
Z nadesłanych przez dyrektorów jednostek penitencjarnych wyjaśnień wynika, że sposób postępowania Służby Więziennej z prywatną korespondencją otrzymywaną przez skazanych jest tożsamy, niezależnie, czy jest to przesyłka zwykła, czy polecona - adresat otrzymuje korespondencję prywatną już otwartą przez funkcjonariusza SW. Z otrzymanych informacji wybrzmiewa, że zgodnie z obowiązującymi procedurami w sprawie postępowania z korespondencją urzędową i prywatną osadzonych (zarówno listem zwykłym, jak i poleconym) korespondencja wydawana jest osadzonemu już po dokonaniu nadzoru lub cenzury przez wychowawcę.
Rzecznik nie może uznać takiej praktyki za właściwą, stoi ona bowiem w sprzeczności z przepisami powszechnie obowiązującymi. Zgodnie z art. 3 pkt 22 ustawy - Prawo pocztowe, przesyłka polecona to przesyłka listowa będąca przesyłką rejestrowaną, przemieszczaną i doręczaną w sposób zabezpieczający ją przed utratą, ubytkiem zawartości lub uszkodzeniem. Oznacza to, że przesyłka polecona powinna trafić bezpośrednio do adresata, który potwierdzi jej otrzymanie w stanie nienaruszonym (nieuszkodzonym). Nie sposób zatem przyjąć, że osadzony, który otrzymał korespondencję poleconą po dokonaniu nadzoru lub cenzury - co wiązało się przecież z otwarciem koperty - może potwierdzić, że przesyłka dotarła w stanie nienaruszonym, czego wymagają przepisy. Co więcej, obecna praktyka prowadzi do sytuacji, w których w rzeczywistości osadzony zmuszony jest do potwierdzenia nieprawdy. Takie działanie wyklucza również ewentualną możliwość wniesienia skutecznej reklamacji, zarówno przez adresata, jak i nadawcę takiego rodzaju przesyłki (art. 92 ustawy - Prawo pocztowe).
W ocenie RPO, wnioskodawca powinien mieć zapewnioną możliwość pokwitowania, w obecności funkcjonariusza Służby Więziennej, odbioru zamkniętej przesyłki poleconej, a tym samym potwierdzenia, że dotarła ona do niego w stanie nienaruszonym. Dopiero wówczas, już bez obecności skazanego, powinny być wykonywane dalsze czynności związane z nadzorem nad korespondencją.
Mając powyższe na uwadze, Rzecznik zwrócił się do Dyrektora z prośbą o podjęcie stosownych działań w celu wyeliminowania niewłaściwej praktyki postępowania z korespondencją poleconą kierowaną do osób pozbawionych wolności.