Kasacja w sprawie rażącego i mającego istotny wpływ na treść wyroku naruszenia prawa karnego procesowego, polegającego na uwzględnieniu przez Sąd sprzecznego z wymogami prawa wniosku prokuratora o skazanie oskarżonego bez przeprowadzenia rozprawy i wydaniu wyroku zgodnego z tym wnioskiem z dnia 2023-10-06.
Kasacja w sprawie rażącego i mającego istotny wpływ na treść wyroku naruszenia prawa karnego procesowego, polegającego na uwzględnieniu przez Sąd sprzecznego z wymogami prawa wniosku prokuratora o skazanie oskarżonego bez przeprowadzenia rozprawy i wydaniu wyroku zgodnego z tym wnioskiem.
Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację od prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w P. T. z dnia 10 stycznia 2017 r. Na podstawie art. 521 § 1 k.p.k. zaskarżył powyższy wyrok na korzyść skazanego R. F. w części dotyczącej nałożenia na niego – na podstawie art. 46 § 1 k.k. – obowiązku naprawienia szkody poprzez zapłatę kwoty 6000 zł. na rzecz Spółki (pkt 2 wyroku).
Powołując się na treść art. 523 § 1 k.p.k., art. 458 k.p.k. w zw. z art. 518 k.p.k. wyrokowi temu Rzecznik zarzucił rażące i mające istotny wpływ na jego treść naruszenie prawa karnego procesowego, tj. art. 343 § 7 k.p.k. w zw. z art. 335 § 1 k.p.k., polegające na uwzględnieniu przez Sąd sprzecznego z wymogami prawa wniosku prokuratora o skazanie oskarżonego bez przeprowadzenia rozprawy i wydaniu wyroku zgodnego z tym wnioskiem, w zakresie proponowanego obowiązku naprawienia szkody, w sytuacji, gdy o roszczeniu wynikającym z popełnienia przestępstwa, prawomocnie orzeczono w postępowaniu nakazowym Sądu Rejonowego w B.-B., w konsekwencji czego doszło do naruszenia art. 415 § 1 k.p.k.
Wobec powyższego RPO wniósł o: 1) dopuszczenie dowodu z dokumentów z akt sprawy Sądu Rejonowego w B.-B., to jest pozwu Spółki o zapłatę w postępowaniu nakazanym wraz z jego załącznikami oraz nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym z weksla z dnia 26 stycznia 2016 r.; 2) uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego w P. T., w części dotyczącej zobowiązania skazanego do naprawienia szkody.
Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok w części dotyczącej zobowiązania skazanego do naprawienia szkody na rzecz Spółki; wydatkami postępowania kasacyjnego obciążył Skarb Państwa. SN stwierdził, że Sąd Rejonowy, badając wniesiony przez prokuratora wniosek o skazanie bez rozprawy nie dostrzegł, że uzgodnienie z R. F. obowiązku kompensacyjnego na rzecz Spółki nie mogą zostać zaaprobowane wobec zaktualizowania się klauzuli antykumulacyjnej, określonej w art. 415 § 1 k.p.k. Jego zaakceptowanie stanowiło zatem rażące naruszenie art. 343 § 7 k.p.k. w zw. z art, 415 § 1 k.p.k. Z uwagi na zakres zaskarżenia oraz kierunek kasacji należało uchylić zaskarżony wyrok jedynie w części dotyczącej orzeczenia o obowiązku naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonej spółki.