Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym dotyczącym wykreślenia z rejestru zakładu leczniczego dla zwierząt z powodu braku statusu przedsiębiorcy z dnia 2023-10-10.

Adresat:
Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sygnatura:
V.7202.15.2023
Data sprawy:
2023-10-10
Rodzaj sprawy:
przystąpienie do postępowania sądowego (PS)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym dotyczącym wykreślenia z rejestru zakładu leczniczego dla zwierząt z powodu braku statusu przedsiębiorcy.

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w postępowaniu ze skargi Fundacji Ochrony Zwierząt w K. na uchwałę Prezydium Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z 30 maja 2023 r. w przedmiocie skreślenia z ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt.

RPO wniósł o uchylenie w całości zarówno ww. uchwały, jak i poprzedzającej ją uchwały Rady Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Sz. z 27 stycznia 2023 r. jako wydanych z uchybieniem art. 16 ust. 1 i art. 17 ust. 1 i 4 ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt, w zw. z art. 12 i art. 31 ust. 3 Konstytucji poprzez ich błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, że wymogiem bezwzględnie niezbędnym do uzyskania wpisu w rejestrze zakładów leczniczych dla zwierząt jest prowadzenie działalności gospodarczej przez podmiot ubiegający się o wpis.

Ewentualnie Rzecznik wniósł o skierowanie przez Sąd, w oparciu o art. 193 Konstytucji, pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego zgodności art. 16 ust. 1 i art. 17 ust. 1 i 4 ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt, rozumianych w ten sposób, że wymogiem niezbędnym do uzyskania przez fundację, której celem statutowym jest ochrona zdrowia zwierząt wpisu w ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt jest prowadzenie działalności gospodarczej przez podmiot ubiegający się o wpis, z art. 12 i art. 31 ust. 3 Konstytucji.

W ocenie RPO, przepisy ustawy o ochronie zwierząt odczytywane wyłącznie literalnie, tak jak to uczyniły w niniejszej sprawie organy obu instancji, nie mogą zostać uznane za spełniające wymóg proporcjonalności wynikający z art. 31 ust. 3 Konstytucji. Brak jest bowiem racjonalnego uzasadnienia dla ograniczenia możliwości prowadzenia zakładu leczniczego dla zwierząt przez podmioty korzystające z wolności zrzeszania się dla realizacji takich celów jak ochrona zwierząt w sytuacji, gdy z jednej strony tego rodzaju działalność została uznana przez samego ustawodawcę za działalność pożytku publicznego; z drugiej, ustawodawca odrębnie określa wymogi dla bezpiecznego wykonywania działalności w zakresie prowadzenia zakładu leczniczego dla zwierząt, które to wymogi wiążą każdy podmiot zamierzający tego działalność prowadzić; a z trzeciej, ustawodawca dopuszcza prowadzenie zakładu leczniczego dla zwierząt przez podmiot nawet nieprowadzący działalności gospodarczej w zakresie weterynarii. Prokonstytucyjna i systemowa wykładnia omawianych regulacji prowadzić powinna do wniosku, że podmiot taki jak skarżący (fundacja, której celem statutowym jest ochrona zdrowia zwierząt), ma możliwość prowadzenia zakładu leczniczego dla zwierząt.

 


Data odpowiedzi:
2023-12-12
Opis odpowiedzi:
Stanowisko nieuwzględnione (wyrok z 12 grudnia 2023 r., sygn. akt. IV SA/Wa 1744/23).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2023 r. na rozprawie sprawy ze skargi na uchwałę Krajowej Rady Lekarsko -Weterynaryjnej w przedmiocie skreślenia zakładu z ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt oddalił skargę. WSA w uzasadnieniu podkreślił, że w kontrolowanej sprawie bezspornym jest, że skarżąca w chwili wnioskowania o wpis do ewidencji nie spełniała warunku określonego w art. 16 ust.1 ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt tj. nie wykonywała działalności gospodarczej w żadnym zakresie i nie figurowała w rejestrze przedsiębiorców. Taka konstrukcja ustawy jak treść art. 19 ust 3 ustawy pociąga za sobą rygorystyczne konsekwencje, w świetle których w sytuacji, gdy okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna dokonała wpisu z naruszeniem prawa, zakład leczniczy dla zwierząt podlega skreśleniu z ewidencji. Biorąc pod uwagę powyższe, WSA na podstawie art. 151 p.p.s.a oddalił skargę.