Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie zasad dysponowania funduszami unijnymi w kontekście zobowiązań wynikających z KPON z dnia 2023-10-11.

Adresat:
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej
Sygnatura:
XI.503.2.2023
Data sprawy:
2023-10-11
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół do spraw Równego Traktowania
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie zasad dysponowania funduszami unijnymi w kontekście zobowiązań wynikających z KPON.

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał do wiadomości pismo skierowane do Komisji Europejskiej - Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego w sprawie uzgodnień między resortem polityki regionalnej i Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej a Komisją Europejską odnośnie aneksu do wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021- 2027 (dalej: "wytyczne EFS+").

Autorzy wskazanego pisma wyrażają w nim zaniepokojenie kierunkiem, w którym zmierzać mają zaproponowane w ramach uzgodnień rozwiązania. Pierwsza z wątpliwości dotyczy finansowania z EFS+ placówek całodobowych i umożliwienie tworzenia w tych placówkach mieszkań wspomaganych, co stanowiłoby zaprzeczenie idei deinstytucjonalizacji systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i starszych. Druga z poruszonych w piśmie kwestii koncentruje się na zmianach w finansowaniu opieki wytchnieniowej i uniemożliwienia finansowania z EFS+ tego rodzaju wsparcia prowadzonego przez inne podmioty niż te, które podlegają nadzorowi administracji rządowej. W piśmie wskazano również, że przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego nie zostali zaproszeni do konsultacji nad postanowieniami wskazanego aneksu.

W tym kontekście należy wskazać, że Rzecznik pełni funkcję niezależnego organu do spraw popierania, ochrony i monitorowania wdrażania postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych (dalej: "KPON"). Konwencja ta, nakłada na państwa-strony obowiązek podjęcia skutecznych i odpowiednich środków w celu umożliwienia osobom z niepełnosprawnościami życia w społeczności lokalnej, a tym samym konieczność przeprowadzenia procesu deinstytucjonalizacji, rozumianej jako, przejście od opieki instytucjonalnej do wsparcia na poziomie społeczności lokalnych.

W 2018 r. Komitet ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami rozpatrywał sprawozdanie z realizacji postanowień Konwencji. W swoich uwagach końcowych wskazał, że w obszarze deinstytucjonalizacji mamy do czynienia z krytyczną stagnacją. Komitet podkreślił potrzebę zapewnienia wydatkowania i monitorowania funduszy Unii Europejskiej. Działania te, muszą się odbywać z rzeczywistym udziałem osób z niepełnosprawnościami lub ich reprezentatywnych organizacji.

Stronami Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych są zarówno Polska, jak i Unia Europejska. W konsekwencji od momentu wejścia w życie tego dokumentu, postanowienia tej Konwencji stanowią integralną część prawnego porządku Unii. Jako, że umowy międzynarodowe zawierane przez Unię Europejską mają pierwszeństwo przed instrumentami prawa wtórnego, instrumenty te, należy interpretować w sposób zgodny z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych

Rzecznik zaznaczył, że funkcją art. 26 KPP jest wzmocnienie praw osób z niepełnosprawnościami, które należą do grupy społecznej narażonej w sposób szczególny na dyskryminację i wykluczenie społeczne. To oznacza, że celem procesu deinstytucjonalizacji jest stworzenie alternatywy dla opieki instytucjonalnej, nie zaś jej wzmacnianie. Fundusze europejskie nie mogą być przeznaczone na utrzymywanie, jak i rozwijanie istniejących instytucjonalnych form.

W związku z powyższym, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2023-11-13
Opis odpowiedzi:
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej w piśmie z 13 listopada 2023 r. wyjaśnił, że nowelizacja Wytycznych wydawanych przez MFiPR realizowana jest zgodnie z art. 5 ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027. Zapisy tego aktu prawnego określają m.in. zasady opiniowania Wytycznych. Obecnie trwa dopiero proces konsultacji zewnętrznych dokumentu, który uwzględnia m.in. zmiany wynikające z nowelizacji ustawy o pomocy społecznej oraz dodania omawianego załącznika. Minister zapewnił, że nowelizacja Wytycznych EFS+ nie spowoduje możliwości wsparcia instytucjonalnych form opieki, a wzmocni deinstytucjonalizację poprzez ograniczenie liczby miejsc w instytucjach, a przede wszystkim rozwój usług świadczonych w społeczności lokalnej.