Adresat:
Minister Zdrowia
Sygnatura:
BPK.7011.3.2023
Data sprawy:
2023-10-16
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Biuro Pełnomocnika Terenowego w Katowicach
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:
Wystąpienie do Minister Zdrowia w sprawie braku regulacji dotyczących ponoszenia kosztów za leczenie nieubezpieczonych pacjentów cudzoziemców.
W ostatnim czasie jeden z portali internetowych opisał sytuację w Szpitalu Klinicznym w L. Według szacunków placówka ta poniosła dotychczas koszty w wysokości ponad miliona złotych za leczenie nieubezpieczonego pacjenta z Zimbabwe. Z kolei w Szpitalu Uniwersyteckim w K. zadłużenie takich nieubezpieczonych cudzoziemców wobec placówki sięga dwóch milionów złotych.
Na tle opisanych wyżej przypadków ujawnił się problem generalny, dotyczący braku odpowiednich rozwiązań prawnych, które umożliwiłyby podmiotom leczniczym otrzymanie zapłaty za udzielone świadczenia medyczne oraz wypisanie pacjentów cudzoziemców znajdujących się w stanie stabilnym, lecz wymagających nadal stałej opieki z tych placówek do innych podmiotów. Jak wynika z treści publikacji brakuje obecnie systemowych rozwiązań prawnych, które zapewniałyby gwarancję finansowania pobytu tej grupy pacjentów w placówkach.
W związku z powyższym Rzecznik zwrócił do Minister z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie oraz analizę ewentualnej potrzeby wprowadzenia zmian legislacyjnych w tym zakresie.
Data odpowiedzi:
2023-12-07
Opis odpowiedzi:
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia w piśmie z 7 grudnia 2023 r. poinformował, że Minister Zdrowia wystąpił do Ministra Edukacji Narodowej z propozycją stworzenia podstaw prawnych do zobowiązania każdego studenta, doktoranta i osoby odbywającej kurs języka polskiego lub kurs przygotowawczy do podjęcia nauki w języku polskim do posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej w ramach publicznej opieki zdrowotnej funkcjonującej w Polsce, czy też w jednym z pozostałych państw członkowskich UE/EFTA. Spełnianie tego warunku powinno być weryfikowane, zarówno na etapie rekrutacji na uczelnię, jak i w trakcie nauki. Minister Zdrowia podjął też działania we współpracy z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministrem Sprawiedliwości i Ministrem Rodziny i Polityki Społecznej, których celem jest systemowe uregulowanie sytuacji nieubezpieczonych dzieci nieposiadających obywatelstwa polskiego, często nieposiadających również uregulowanego statusu pobytowego na terytorium Polski, które na mocy orzeczenia sądu zostały umieszczone w pieczy zastępczej lub w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej. Działania te mają na celu wypracowanie rozwiązań legislacyjnych umożliwiających objecie tej grupy cudzoziemców prawem do świadczeń opieki zdrowotnej w ramach publicznej opieki zdrowotnej, co docelowo ma umożliwiać finansowanie kosztów opieki zdrowotnej udzielonej przez polskich świadczeniodawców na zasadach określonych w przepisach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.