Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Skarga nadzwyczajna od wyroku Sądu Rejonowego w części dotyczącej odszkodowania, będącego przedmiotem pozwów, z powodu wygaśnięcia umów o pracę z powodami z dnia 2023-10-12.

Adresat:
Sąd Najwyższy
Sygnatura:
III.7042.11.2022
Data sprawy:
2023-10-12
Rodzaj sprawy:
skarga nadzwyczajna do Sądu Najwyższego
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Skarga nadzwyczajna od wyroku Sądu Rejonowego w części dotyczącej odszkodowania, będącego przedmiotem pozwów, z powodu wygaśnięcia umów o pracę z powodami.

Rzecznik Praw Obywatelskich, z uwagi na konieczność zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, zaskarżył niniejszą skargą nadzwyczajną prawomocny wyrok Sądu Rejonowego w O. z dnia 12 grudnia 2018 r. w części dotyczącej odszkodowania, będącego przedmiotem pozwów, określonego w § 15 ust. 2 regulaminu wynagradzania Agencji Nieruchomości Rolnych z dnia 18 marca 1992 r., (dalej także "ANR"), z powodu wygaśnięcia umów o pracę z powodami. Wyrok ten nie może być uchylony lub zmieniony w trybie innych nadzwyczajnych środków zaskarżenia.

Na podstawie art. 89 § 1 pkt 1 u.s.n. zaskarżonemu wyrokowi Rzecznik zarzucił: - naruszenie zasad wynikających z art. 24 Konstytucji, nakładającego na państwo obowiązek tworzenia prawnych gwarancji ochrony pracy, który to obowiązek oznacza przede wszystkim podejmowanie działań legislacyjnych oraz aktów stosowania prawa chroniących stabilność zatrudnienia, w związku z art. 51 ust. 7 ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (dalej także: "p.w.u.KOWR"), przewidującym "wygaśnięcie stosunku pracy", niebędące zdarzeniem prawnym, lecz de facto postacią czynności prawnej przejawiającej się w rozwiązaniu umowy o pracę na skutek niezaproponowania pracownikowi zatrudnienia w związku z reorganizacją związaną z przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę; - naruszenie wolności i praw człowieka i obywatela wynikających z art. 64 ust. 1 i 2 Konstytucji poprzez pozbawienie pracowników praw majątkowych, tj. prawa do świadczenia odszkodowawczego przewidzianego w § 15 ust. 2 regulaminu wynagradzania ANR.

Na podstawie art. 89 § 1 pkt 2 u.s.n. zaskarżonemu wyrokowi Rzecznik zarzucił: - rażące naruszenie prawa materialnego, tj. § 15 regulaminu wynagradzania pracowników ANR z dnia 18 marca 1992 r. w związku z art. 51 ust. 7 p.w.u. KOWR przez błędną jego wykładnię, polegającą na przyjęciu, że wobec braku wewnątrzzakładowej definicji pojęcia "rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy", pojęcie to należy interpretować w ścisłym znaczeniu tego słowa zgodnie ze znaczeniem kodeksowym, odróżniającym pojęcie "rozwiązanie stosunku pracy" od "wygaśnięcia stosunku pracy".

Na podstawie art. 91 § 1 u.s.n. RPO wniósł o uwzględnienie skargi nadzwyczajnej oraz uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego w O. w części dotyczącej odszkodowania, będącego przedmiotem pozwu, określonego w § 15 ust. 2 regulaminu wynagradzania Agencji Nieruchomości Rolnych z dnia 18 marca 1992 r., z powodu wygaśnięcia umów o pracę z powodami i przekazanie sprawy w tym zakresie do ponownego rozpoznania temu Sądowi oraz orzeczenie o kosztach postępowania.