Wystąpienie do Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie podsłuchów w aptekach z dnia 2023-10-24.
Wystąpienie do Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie podsłuchów w aptekach.
Jak wynika z doniesień prasowych, do jednej z redakcji pisma branżowego, wpłynęły liczne skargi od farmaceutów i techników farmaceutycznych jednej z największych sieci aptek w Polsce. Z opublikowanego tekstu wynika, iż w aptekach poza monitoringiem wizyjnym, zainstalowane są mikrofony rejestrujące dźwięk, co oznacza, że rejestrowane są rozmowy pracowników aptek z pacjentami podczas wydawania im leków. Z informacji, które farmaceutka przekazała prasie, wynika, iż pacjenci nie byli informowani o fakcie nagrywania ich wizyt w aptekach. Nie było żadnych oznaczeń, zaś mikrofony były i są wciąż ukryte przed pacjentami. Z artykułu wynika także, że problem znany jest od dawna, zaś oficjalnych działań w tej sprawie nie podjęto, ponieważ wszystkie informacje przekazywane są anonimowo. We wspomnianym artykule zawarto także anonimową wypowiedź farmaceutki, która twierdziła, że pacjenci nie byli informowani o fakcie nagrywania ich wizyt w aptekach. Nie było żadnych oznaczeń, zaś mikrofony były i są wciąż ukryte przed pacjentami. Jak wynika także z artykułu nagrania pracowników i ich pozasłużbowych rozmów wykorzystywane były w sprawach pracowniczych. Nagrana rozmowa prywatna pracownic apteki została wykorzystana, by jednej z nich odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego. Jak wynika, także z treści publikacji, nagrana rozmowa prywatna pracownic apteki została wykorzystana, by jednej z nich odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego. Rzecznik zaznaczył, że powyższa materia dotyczy prawa do prywatności objętego gwarancją konstytucyjną.
RPO Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, że materia powyższa dotyczy prawa do prywatności objętego gwarancją konstytucyjną (art. 47 Konstytucji). Ppodkreślił również, iż że zawód farmaceuty, jest zawodem związanym z zachowania zachowaniem tajemnicy zawodowej. Pacjent zaś ma prawo do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny, w tym udzielające mu świadczeń zdrowotnych, informacji z nim związanych, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu medycznego.
Z treści cytowanego na wstępie artykułu wynika także, że mogło dojść do naruszenia praw pracowniczych wynikających z przepisów Kkodeksu pracy. Zgodnie z art. 22? k.p. jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników lub ochrony mienia lub kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może wprowadzić szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu. Monitoring wizyjny nie może obejmować pomieszczeń sanitarnych, szatni, stołówek oraz palarni, o ile nie jest to niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa i tajemnicy, o których mowa powyżej.
Mając powyższe na uwadze Rzecznik zwrócił się do Prezes a z prośbą o informację o podjętych w tej sprawie czynnościach.