Kasacja w sprawie rażącego naruszenia prawa materialnego, polegającego na uwzględnieniu wniosku o orzeczenie wobec oskarżonego postulowanych przez prokuratora zakazów z dnia 2023-10-31.
Kasacja w sprawie rażącego naruszenia prawa materialnego, polegającego na uwzględnieniu wniosku o orzeczenie wobec oskarżonego postulowanych przez prokuratora zakazów.
Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację od prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w O. z dnia 7 listopada 2016 r. Na podstawie art. 521 § 1 k.p.k. zaskarżył powyższy wyrok w części dotyczącej rozstrzygnięcia o karze.
Powołując się na przepis 523 § 1 k.p.k. wyrokowi temu Rzecznik zarzucił rażące i mające istotny wpływ na jego treść naruszenie art. 343 § 6 k.p.k. w zw. z art. 335 § 2 k.p.k., polegające na uwzględnieniu wniosku o orzeczenie, na podstawie art. 39 pkt 2b k.k. w zw. z art. 41a § 2 i 4 k.k., wobec oskarżonego postulowanych przez prokuratora zakazów, połączonych z obowiązkiem stawiennictwa po opuszczeniu zakładu karnego w Komendzie Powiatowej Policji w B. dwa razy w miesiącu na okresy odpowiednio 8 lat i 6 lat oraz finalnie na okres 8 lat w sytuacji gdy, zgodnie z treścią art. 43 § 1a k.k., obowiązek ten orzeka się najdłużej na 12 miesięcy.
Wobec powyższego RPO wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego w O. w zaskarżonej części i przekazanie do ponownego rozpoznania.
Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok w zakresie braku rozstrzygnięcia o okresie trwania obowiązku zgłoszenia się do Policji orzeczonego w pkt 4, 5, 6, 7 zaskarżonego wyroku i sprawę w tym zakresie przekazał Sądowi Rejonowemu w O. do ponownego rozpoznania.