Wystąpienie do Dyrektora Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej w sprawie zagrożeń związanych ze zjawiskiem patostreamingu z dnia 2023-10-27.
Wystąpienie do Dyrektora Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej w sprawie zagrożeń związanych ze zjawiskiem patostreamingu.
Rzecznik Praw Obywatelskich jako konstytucyjny organ powołany do ochrony praw i wolności człowieka i obywatela od kilku lat zajmuje się problemem udostępniania patologicznych treści w Internecie, wskazując na istotne zagrożenia tego zjawiska dla wychowania dzieci i młodych ludzi. Do Biura RPO wciąż napływają skargi dotyczące patostreamingu. Skarżący wyrażają swoje oburzenie i bezradność w zwalczaniu tego zjawiska. Informacje na ten temat pojawiają się także w przestrzeni publicznej. Problem ten wciąż wydaje się więc być aktualny i poważny.
Ponadto Rzecznik wskazał, że wraz z rozwojem technologii cyfrowych pojawiają się nowe zagrożenia, w tym m.in. takie niebezpieczne zjawiska jak sexting, czy child grooming. W tym kontekście szczególnie niepokoją informacje, dotyczące przypadków uwodzenia dzieci przez Internet przez popularnych twórców internetowych, które pojawiły się w przestrzeni publicznej w ostatnim czasie. Ujawnione informacje na temat wykorzystywania seksualnego dzieci przez Influencerów uwidoczniły skalę i wagę tego problemu. Rzecznik zwrócił przy tym uwagę na alarmujące dane statystyczne, które są prezentowane w raportach Zespołu Dyżurnet.pl w NASK. W raporcie Dyżurnet.pl za 2022 r. podkreślono, że "nastąpił wzrost potwierdzonych incydentów dotyczących obecności treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Jest on najwyższy od roku 2016, pomimo spadku prawie o połowę liczby zgłoszeń tego typu materiałów". Raporty potwierdzają również powszechność zjawiska uwodzenia dziecka przez Internet. Na znaczny wzrost skali tego zjawiska zwraca uwagę także Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
W związku z powyższym, w ocenie Rzecznika, podejmowane przez organy władzy publicznej działania informacyjnoedukacyjne, wydają się być wciąż niewystarczające w walce z zagrożeniami, jakie pojawiają się w Internecie. Konieczność podejmowania zdecydowanych działań należy natomiast postrzegać z punktu widzenia dobra dzieci i młodzieży. Należy przy tym podkreślić, że prezentowane dane statyczne mogą nie odzwierciedlać rzeczywistej skali zjawiska, rzadko bowiem dochodzi do jego ujawniania i poinformowania jakichkolwiek służb, w tym organów ściągania. Informacje na temat wykorzystywania małoletnich osób przez popularnych influencerów, które w ostatnim czasie zostały ujawnione, są tego przykładem.
Mając powyższe na uwadze, a także dotychczasowe działania NASK oraz Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie ochrony dzieci i młodzieży w związku z zagrożeniami, jakie wiążą się z rozwojem technologii cyfrowych, Rzecznik zwrócił się do Dyrektora z prośbą o rozważenie podjęcia stosownych działań w tej sprawie.