Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie dramatycznej sytuacji obywateli RP i ich rodzin przebywających w Strefie Gazy z dnia 2023-11-07.

Adresat:
Minister Spraw Zagranicznych
Sygnatura:
VII.531.105.2023
Data sprawy:
2023-11-07
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie dramatycznej sytuacji obywateli RP i ich rodzin przebywających w Strefie Gazy.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają wnioski obywateli, których rodziny, w tym dzieci, przebywają obecnie w Strefie Gazy pozbawione jakiejkolwiek formy pomocy humanitarnej i nie mają możliwości ewakuacji. W związku z indywidualnym wnioskiem obywatela RP pracującego jako lekarz w Polsce, którego żona oraz siedmioro dzieci przebywają w Strefie Gazy, Rzecznik wystąpił do Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Tel Awiwie. Z treści otrzymanej od Konsula odpowiedzi wynikało, że w proces ewakuacji Polaków przebywających w Strefie Gazy oraz pomocy na miejscu zaangażowanych jest jednocześnie kilka placówek dyplomatycznych RP m.in. w Tel Awiwie, Ramallah, Kairze, a także w Brukseli, Genewie oraz Nowym Jorku jak również Minister Spraw Zagranicznych. Jednocześnie Konsul wskazał, Polacy przebywają obecnie w miejscowości Rafah, przy przejściu granicznym z Egiptem, która - w ocenie Konsula - jest stosunkowo bezpieczną strefą.

Niestety, z kolejnych informacji docierających do Rzecznika wynika, iż w Strefie Gazy nie ma "bezpiecznego miejsca", zaś w sklepach brakuje jedzenia. Śladowa pomoc humanitarna trafia do ludzi chroniących się w szkołach ONZ, zaś pozostali obywatele, w tym rodzina wnioskodawcy, nie mają dostępu do tej pomocy.

Również z treści doniesień prasowych wynika bardzo ciężka sytuacja Polaków przebywających w Strefie Gazy oraz utrudniony kontakt z Ambasadą RP w Tel Awiwie. Na miejscu brakuje żywności, a z uwagi na brak wody istnieje ryzyko epidemii.

Mając na uwadze powyższe, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o przedstawienie informacji na temat podjętych działań w związku z informacjami przekazanymi w niniejszym wystąpieniu, w tym zastrzeżeniami wobec kontaktu obywateli z Ambasadą RP w Tel Awiwie, a także o podjęcie wszelkich możliwych działań mających na celu ochronę zdrowia i życia obywateli RP i ich rodzin, w szczególności poprzez zapewnienie im żywności, w tym mleka dla małych dzieci i wody pitnej oraz - gdy sytuacja międzynarodowa tylko na to pozwoli - o przeprowadzenie ich ewakuacji.

 


Data odpowiedzi:
2023-11-14
Opis odpowiedzi:
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w piśmie z 14 listopada 2023 r. poinformował, że dzięki ponadstandardowemu zaangażowaniu służby dyplomatyczno-konsularnej grupa 18 obywateli polskich mogła wydostać się ze Strefy Gazy i powrócić do Polski. Lot repatriacyjny został zorganizowany we współpracy z wojskiem polskim przy wsparciu KPRM i KPRP. Polska służba dyplomatyczno-konsularna oraz Centrala MSZ od miesiąca pozostawały w stałym i oficjalnym kontakcie z władzami Izraela, Egiptu oraz Autonomii Palestyńskiej, by wypracować bezpieczny sposób opuszczenia Strefy Gazy przez polskich obywateli. Działania podejmowane były również w porozumieniu z krajami UE w ramach Lokalnej Współpracy Konsularnej. Jednocześnie placówki w Ramallah i Tel Awiwie pozostawały w regularnym kontakcie z polskimi obywatelami w Strefie Gazy, pomimo trudności związanych z dostępnością sieci internetowej i telefonicznej. Podsekretarz podkreślił, że zarzut jakoby polska służba dyplomatyczno-konsularna nie udzieliła wsparcia polskim obywatelom przebywającym w Strefie Gazy jest nieprawdziwy. Podejmowane były bowiem wszelkie dostępne działania, by efektywnie pomóc im bezpiecznie opuścić strefę konfliktu.