Kasacja od prawomocnego wyroku w części dotyczącej nadzoru kuratora z dnia 2023-11-22.
Kasacja od prawomocnego wyroku w części dotyczącej nadzoru kuratora.
Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację od prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w R. z dnia 27 lutego 2015 r., zmieniającego wyrok Sądu Rejonowego w G. z dnia 4 grudnia 2014 r. Na podstawie art. 521 § 1 k.p.k. zaskarżył powyższe orzeczenie w części, dotyczącej rozstrzygnięcia o oddaniu oskarżonego pod dozór kuratora, na podstawie art. 73 § 2 k.k., na korzyść C. B.
Powołując się na przepis 523 § 1 k.p.k. wyrokowi temu Rzecznik zarzucił rażące i mające istotny wpływ na jego treść naruszenie prawa materialnego, tj. art. 73 § 2 k.k., w brzmieniu nadanym ustawą o zmianie ustawy k.k., ustawy - k.p.k. i ustawy - k. k.w., poprzez jego błędne zastosowanie i oddanie oskarżonego w okresie próby pod dozór kuratora w sytuacji, gdy przypisane oskarżonemu przestępstwo z art. 177 § 2 k.k. w zw. z art. 178 § 1 k.k. miało charakter nieumyślny, co uniemożliwiało orzeczenie dozoru, przewidzianego w powyższym przepisie.
Wobec powyższego RPO wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku w wyżej opisanej części.
Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok co do rozstrzygnięcia z pkt I w części dotyczącej oddania w okresie próby C. B., na podstawie art. 73 § 2 k.k., pod dozór kuratora. Kasacja Rzecznika Praw Obywatelskich, wniesiona na korzyść skazanego, jest oczywiście zasadna, co uprawniało do jej uwzględnienia w trybie art. 535 § 5 k.p.k. Zaskarżony niniejszą kasacją wyrok prowadzi do jednoznacznej konstatacji, iż popełniony przez C. B. występek z art. 177 § 2 k.k. w zw. z art. 178 § 1 k.k. jako całość, ma charakter nieumyślny, a co za tym idzie, orzeczenie Sądu Okręgowego w R. o oddaniu C. B. pod dozór kuratora, nastąpiło z rażącym naruszeniem art. 73 § 2 k.