Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Sądem Okręgowym o ubezwłasnowolnienie z dnia 2023-12-13.
Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Sądem Okręgowym o ubezwłasnowolnienie.
Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił swój udział w postępowaniu z wniosku E. K., przy udziale D. K. i Prokuratora Okręgowego w G. o ubezwłasnowolnienie. Jednocześnie Rzecznik wniósł o oddalenie wniosku o ubezwłasnowolnienie częściowe D. K. (jak również ewentualnych wniosków o ubezwłasnowolnienie całkowite D. K.). Dodatkowo RPO wniósł, na podstawie art. 558 § 2 KPC, o zawiadomienie sądu opiekuńczego o potrzebie ustanowienia kuratora dla osoby niepełnosprawnej.
Rzecznik wniósł również, na podstawie art. 15zzs1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w związku z art. 151 KPC, o przeprowadzenie terminu rozprawy, w trybie hybrydowym i umożliwienie przedstawicielowi Rzecznika Praw Obywatelskich wzięcia udziału w tym posiedzeniu przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie go na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku.
Zgłoszenie udziału w postępowaniu przez Rzecznika Praw Obywatelskich jest uzasadnione tym, że postępowanie z wniosku o ubezwłasnowolnienie częściowe D. K. dotyczy konstytucyjnych praw D. K., w tym jej prawa do równego traktowania (art. 32 Konstytucji), prawa do ochrony prawnej życia prywatnego i rodzinnego (art. 47 Konstytucji) oraz niezbywalnej i przyrodzonej godności (art. 30 Konstytucji).
Sąd Okręgowy w G. postanowił ubezwłasnowolnić częściowo z powodu upośledzenia umysłowego w stopniu znacznym uczestniczkę postępowania D. K. W ocenie sądu przeprowadzone w przedmiotowej sprawie postępowanie dowodowe potwierdziło zasadność wniosku o ubezwłasnowolnienie częściowe D. K. Uczestniczka postępowania bezsprzecznie spełniała kryterium wieku albowiem w chwili orzekania miała ukończone 50 lat a jej stan zdrowia uzasadnia konieczność orzeczenia wobec niej ubezwłasnowolnienia częściowego. Powyższe ustalono przede wszystkim w oparciu o pisemne opinie biegłych z zakresu psychologii i psychiatrii wraz z opinią uzupełniająca, które potwierdziły, że uczestniczka cierpi na upośledzenie umysłowe w stopniu znacznym.