Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zasad odraczania aplikacji w związku z urodzeniem dziecka z dnia 2023-12-28.

Adresat:
Minister Sprawiedliwości
Sygnatura:
VII.561.20.2022
Data sprawy:
2023-12-28
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zasad odraczania aplikacji w związku z urodzeniem dziecka.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił się Skarżący, wskazując na problemy wynikające z brzmienia art. 79a pkt 3 ustawy - Prawo o adwokaturze oraz art. 371 pkt 3 ustawy o radcach prawnych. Skarżący wskazuje, że przepisy te umożliwiają aplikantce odroczenie aplikacji, jeśli w ciągu ostatniego roku urodziła dziecko. Przepisy te mają zapewnić matce spokojny czas w celu sprawowania opieki nad nowonarodzonym dzieckiem. Zdaniem Skarżącego brzmienie tych przepisów dyskryminuje jednak ojców, którzy również mogą opiekować się małym dzieckiem.

RPO 23 stycznia 2023 r. skierował do Ministerstwa Sprawiedliwości wystąpienie, w którym wskazywał, że ustawodawca niesłusznie pominął w przepisach Prawa o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych uprawienia ojca. Także mężczyzna powinien mieć możliwość wydłużenia terminu przystąpienia do egzaminu z uwagi na urodzenie dziecka lub planowany poród matki jego dziecka, gdyż ma równe obowiązki rodzicielskie wobec niego. W tym szczególnym czasie powinien również wspierać swoją partnerkę. Dnia 27 kwietnia 2023 roku do Rzecznika wpłynęło pismo z resortu sprawiedliwości, w którym złożono zapewnienie, że Ministerstwo w pełni podziela argumentację zawartą w wystąpieniu Rzecznika, przemawiającą za koniecznością rozszerzenia brzmienia art. 79a pkt 3 ustawy- Prawo o adwokaturze oraz art. 371 pkt 3 ustawy o radcach prawnych poprzez umożliwienie ojcom dzieci wydłużenia terminu przystąpienia do egzaminu adwokackiego/radcowskiego z uwagi na urodzenie się lub planowany poród dziecka. W powyższym piśmie zapewniono RPO o woli niezwłocznego podjęcia prac legislacyjnych nad zmianą ww. przepisów prawa.

Rzecznik zwrócił się zatem do Ministra z prośbą o podjęcie stosownych działań legislacyjnych.