Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie podatku od zysków kapitałowych z dnia 2024-01-04.

Adresat:
Minister Finansów
Sygnatura:
V.511.719.2022
Data sprawy:
2024-01-04
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie podatku od zysków kapitałowych.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na jeden z wielu, wciąż nierozwiązanych problemów o charakterze generalnym w obszarze podatkowym. Kwestia dotyczy opodatkowania zysków kapitałowych - tj. "podatku Belki". Temat ten od dłuższego czasu jest przedmiotem skarg kierowanych do Biura RPO.

Zdaniem obywateli "podatek Belki" negatywnie wpływa na możliwości oszczędzania i gromadzenia kapitału w ramach gospodarstw domowych, zwłaszcza w czasach postępującego oraz istotnego wzrostu cen. Danina ta postrzegana jest przez skarżących jako swoista "kara" za oszczędzanie. Stąd też, wielokrotnie zgłaszane były postulaty pilnej nowelizacji obowiązującego stanu prawnego. Na przestrzeni ostatnich lat Rzecznik systematycznie sygnalizował konieczność przeprowadzenia gruntownych zmian legislacyjnych w tym obszarze, kierując kolejne wystąpienia generalne do poprzedniej Minister Finansów. W odpowiedzi otrzymywał zapewnienia oraz deklaracje gotowości podjęcia kroków, mających na celu reformę "podatku Belki". Z przekazanych informacji wynikało, że prowadzone były analizy dotyczące wprowadzenia kwoty wolnej od podatku w opodatkowaniu dochodów z kapitałów pieniężnych. Niemniej jednak prace legislacyjne w tym zakresie ostatecznie nie zostały sfinalizowane.

Mając na uwadze powyższe, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie zasadności, a także kierunku ewentualnych zmian dotyczących "podatku Belki".

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2024-02-06
Opis odpowiedzi:
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w piśmie z 6 lutego 2024 r. wyjaśnił, iż obecnie w Ministerstwie Finansów prowadzone są prace nad różnymi koncepcjami preferencji podatkowych mających na celu zwiększenie skłonności obywateli do oszczędzania i inwestowania poprzez ograniczenie opodatkowania osiąganych przez nich zysków kapitałowych, przy czym założeniem rozważanych rozwiązań jest ograniczenie ich do oszczędności lub inwestycji kapitałowych do 100 tys. zł. Przy opracowywaniu zakresu preferencji podatkowych uwzględnione muszą zostać wszystkie możliwe aspekty gospodarcze wprowadzenia takich rozwiązań, w tym w szczególności ich wpływ na sektor finansów publicznych oraz na rynek kapitałowy. Przygotowanie koncepcji, a następnie projektu zmian legislacyjnych, wymaga odpowiedniego czasu niezbędnego do ich rzetelnego wykonania. Działania Ministerstwa Finansów są prowadzone w kierunku wypracowania takich rozwiązań, które z jednej strony będą zapewniały korzyść podatnikom (z zachowaniem zasady równości podmiotów w prawie), a z drugiej nie będą powodowały nadmiernej komplikacji rozliczeń podatkowych. Przy czym pod uwagę muszą być brane również czynniki związane z wdrożeniem i stosowaniem rozliczenia podatkowego wynikającego z przygotowanych koncepcji, takie jak np. konieczność zapewnienia odpowiednich narzędzi informatycznych, a także dostosowania organizacyjnego i kadrowego organów podatkowych. Jednocześnie informuję, że na obecnym etapie prac, udzielanie jakichkolwiek bardziej szczegółowych informacji o kierunkach i zakresie planowanych zmian w opodatkowaniu przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych oraz terminach ich wprowadzenia nie jest możliwe.