Skarga nadzwyczajna od postanowienia Sądu Rejonowego stwierdzającego nabycie spadku z dnia 2024-01-24.
Skarga nadzwyczajna od postanowienia Sądu Rejonowego stwierdzającego nabycie spadku.
Rzecznik Praw Obywatelskich, ze względu na konieczność zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, wniósł skargę nadzwyczajną od postanowienia Sądu Rejonowego w K. z dnia 24 listopada 2010 r., stwierdzającego nabycie spadku po J. K., zaskarżając przedmiotowe postanowienie w całości.
Na podstawie art. 89 § 1 pkt. 2 u.s.n. zaskarżonemu postanowieniu RPO zarzucił: rażące naruszenie prawa procesowego poprzez niewłaściwe zastosowanie art. 669 w zw. z art. 677 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej k.p.c.) w następstwie pominięcia dyspozycji art. 199 § 1 pkt 2 in fine w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. i wydanie rozstrzygnięcia o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym J. K, mimo iż sprawa w tym samym przedmiocie została już wcześniej prawomocnie rozpoznana, to jest wobec nieuwzględnienia przez Sąd Rejonowy dla K. faktu, iż w obrocie prawnym w chwili zainicjowania postępowania w sprawie funkcjonowało już prawomocne postanowienie Sądu Rejonowego dla K. z dnia 28 września 1983 roku stwierdzające nabycie spadku po J. K.
Ponadto, na podstawie art. 89 § 1 pkt 1 u.s.n. zaskarżonemu postanowieniu RPO zarzucił: naruszenie konstytucyjnej zasady zaufania do państwa i zasady bezpieczeństwa prawnego wywodzonych z art. 2 Konstytucji, konstytucyjnego prawa do dziedziczenia chronionego w art. 21 ust. 1 i art. 64 ust. 1 i 2 Konstytucji, a także konstytucyjnego prawa do sądu gwarantowanego przez art. 45 ust. 1 Konstytucji, ze względu na wydanie drugiego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po tej samej osobie, które odmiennie rozstrzyga kwestię dziedziczenia, co oznacza, że zainteresowani nie uzyskali więżącego stanowiska sądu i obecnie znajdują się w stanie niepewności prawnej, ponieważ nie mogą legitymować się jednoznacznym potwierdzeniem nabycia uprawnień spadkowych, co w istocie skutkuje zagrożeniem ich praw majątkowych nabytych w wyniku dziedziczenia.
Mając na uwadze powyższe, Rzecznik wniósł o uchylenie w całości postanowienia Sądu Rejonowego dla K. i umorzenie postępowania.