Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Kasacja w sprawie rażącego i mającego istotny wpływ na treść wyroku naruszenia prawa procesowego, polegającego na przeprowadzeniu nienależytej kontroli odwoławczej z dnia 2024-01-30.

Adresat:
Sąd Najwyższy
Sygnatura:
II.510.505.2022
Data sprawy:
2024-01-30
Rodzaj sprawy:
kasacja karna (RKK)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Kasacja w sprawie rażącego i mającego istotny wpływ na treść wyroku naruszenia prawa procesowego, polegającego na przeprowadzeniu nienależytej kontroli odwoławczej.

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację od prawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w W. z dnia 29 lipca 2021 r., utrzymującego w mocy postanowienie Sądu Rejonowego w W. z dnia 28 maja 2021 r. Na podstawie art. 521 § 1 k.p.k. zaskarżył powyższe orzeczenie w całości na korzyść skazanego D. Z.

Na podstawie art. 523 § 1 k.p.k. orzeczeniu temu RPO zarzucił rażące i mające istotny wpływ na jego treść naruszenie prawa procesowego, tj. art. 433 § 2 k.p.k. i art. 98 § 1 k.p.k. w zw. z art. 94 § 1 pkt 5 k.p.k. i w zw. z art. 458 k.p.k., polegające na przeprowadzeniu nienależytej kontroli odwoławczej, w toku której Sąd odwoławczy podzielił błędny pogląd Sądu I instancji, dotyczący braku możliwości wydania wyroku łącznego, na podstawie art. 85 § 1 k.k., w brzmieniu nadanym ustawą o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych, udzielanych przedsiębiorcom dotkniętymi skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19, z uwagi na okoliczność, iż tylko jeden wyrok, wydany wobec skazanego, uprawomocnił się po wejściu w życie wyżej wymienionej ustawy, tj. po dniu 23 czerwca 2020 r. w sytuacji, gdy przepis art. 81 ust. 1 tejże ustawy nie wyłącza stosowania art. 4 § 1 k.k., kiedy tylko jedna z kar, których połączenie sąd rozważa w postępowaniu w przedmiocie wydania wyroku łącznego, została prawomocnie orzeczona po dniu 23 czerwca 2020 r.

Wobec powyższego Rzecznik wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia i utrzymanego nim w mocy orzeczenia Sądu Rejonowego w W. i przekazanie sprawy Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania.