Kasacja w sprawie naruszenia prawa procesowego, polegające na tym, że Sąd II Instancji rozpatrując apelacje obrońców oskarżonego nie wyszedł poza granice zaskarżenia i podniesionych zarzutów i utrzymał w mocy rażąco niesprawiedliwe orzeczenie Sądu I Instancji z dnia 2024-01-31.
Kasacja w sprawie naruszenia prawa procesowego, polegające na tym, że Sąd II Instancji rozpatrując apelacje obrońców oskarżonego nie wyszedł poza granice zaskarżenia i podniesionych zarzutów i utrzymał w mocy rażąco niesprawiedliwe orzeczenie Sądu I Instancji.
Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację od prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 18 września 2015 r., zmieniającego wyrok Sądu Rejonowego w T. z dnia 3 marca 2015 r. Na podstawie art. 521 § 1 k.p.k. zaskarżył powyższe orzeczenie w części, tj. w pkt. I, w zakresie, w jakim zmieniono kwalifikację prawną czynu przypisanego skazanemu oraz w zakresie pkt II - na korzyść skazanego K. Ś.
Na podstawie art. 523 § 1 k.p.k. i art. 458 k.p.k. w zw. z art. 518 k.p.k. orzeczeniu temu RPO zarzucił rażące i mogące mieć istotny wpływ na treść orzeczenia naruszenie prawa procesowego, a mianowicie art. 433 § 1 k.p.k. w zw. z art. 440 k.p.k., polegające na tym, że Sąd II Instancji rozpatrując apelacje obrońców K. Ś., nie wyszedł poza granice zaskarżenia i podniesionych zarzutów i utrzymał w mocy, w zakresie skutków zachowania przypisanego skazanemu, rażąco niesprawiedliwe orzeczenie Sądu I Instancji, bowiem zapadło ono z oczywistym naruszeniem prawa procesowego, tj. art. 366 § 1 k.p.k., polegającym na braku wyjaśnienia wszystkich istotnych okoliczności dotyczących zarzuconego skazanemu czynu, których wyjaśnienie mogłoby doprowadzić do odmiennego rozstrzygnięcia w zakresie skutków zdarzenia, jakie swoim zachowaniem spowodował skazany.
Wobec powyższego Rzecznik wniósł o uchylenie wyroku Sądu Okręgowego w K. w zaskarżonej części i przekazanie sprawy temu Sądowi do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.