Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie odbywania przez osadzonych kary pozbawienia wolności w zakładach karnych położonych daleko od ich miejsca zamieszkania z dnia 2024-02-21.

Adresat:
Minister Sprawiedliwości
Sygnatura:
KMP.571.1.2024
Data sprawy:
2024-02-21
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół "Krajowy Mechanizm Prewencji"
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie odbywania przez osadzonych kary pozbawienia wolności w zakładach karnych położonych daleko od ich miejsca zamieszkania.

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają liczne skargi, w których osadzeni i ich bliscy wskazywali na poważne utrudnienia w utrzymywaniu regularnych kontaktów z rodziną w formie widzeń. Problem ten pozostaje aktualny, a wizytacje Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur unaoczniły dodatkowo perspektywę kobiet pozbawionych wolności.

Wymóg umieszczania skazanych we właściwym zakładzie karnym położonym najbliżej miejsca zamieszkania został zniesiony nowelizacją Kodeksu karnego wykonawczego z 2012 r. Obowiązująca ustawa - Kodeks karny wykonawczy (dalej jako: "k.k.w.") wskazuje, że skazany odbywa karę we właściwym ze względu na rodzaj, typ, system wykonywania kary lub zabezpieczenie zakładzie karnym (art. 100 § 1 k.k.w.). Tym samym ustawodawca daje zasadzie indywidualizacji wykonywania kary pozbawienia wolności pierwszeństwo przed regułą, zgodnie z którą skazany powinien odbywać taką karę najbliżej miejsca swego zamieszkania. W rzeczywistości większość osadzonych odbywa karę w jednostkach penitencjarnych znacznie oddalonych od miejsca zamieszkania. Wizytacje KMPT przeprowadzone w 2023 r. w kobiecych jednostkach penitencjarnych wykazały, że sytuacja kobiet w tym względzie jest szczególnie trudna, a to z powodu mniejszej liczby kobiecych oddziałów.

W kierowanych do Biura RPO skargach osadzone wielokrotnie podnosiły problemy wynikające z braku miejsc dla kobiet w jednostkach penitencjarnych. Dotyczyły one m.in.: odmów osadzenia w jednostce położonej bliżej miejsca zamieszkania, osadzenia w dużej odległości od domu i niemożności odwiedzin z tego powodu przez rodziców będących w podeszłym wieku i schorowanych, niemożności osadzenia w jednostce, w której jest szansa na podjęcie pracy płatnej, braku środków finansowych rodziny na podróż, odbywania kary pozbawienia wolności w oddziałach typu zamkniętego, mimo decyzji komisji penitencjarnej o zakwalifikowaniu do oddziału półotwartego, umieszczenia osadzonej w celi izolacyjnej znajdującej się w pawilonie przeznaczonym dla mężczyzn, co powodowało u niej poczucie zagrożenia.

Niewielka liczba oddziałów kobiecych powoduje, że kobiety często są umieszczane w miejscowościach znacznie oddalonych od miejsca zamieszkania, co utrudnia podtrzymywanie więzi z rodziną, a przede wszystkim z dziećmi. Skazani sprawujący stałą pieczę nad dziećmi, które przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, powinni być w miarę możliwości osadzani w odpowiednich zakładach karnych, położonych najbliżej miejsca pobytu dzieci. Wykonywanie kary pozbawienia wolności z dala od miejsca zamieszkania może utrudniać także readaptację społeczną skazanych kobiet, czyli przygotowanie do świadomego życia w społeczeństwie przez wchodzenie w akceptowane społecznie role.

Uznając, że sytuacja kobiet w zakresie dostępu do bezpośrednich spotkań z rodziną jest utrudniona ze względu na małą liczbę oddziałów kobiecych, obowiązkiem władz publicznych jest podjęcie szczególnych wysiłków w celu zapewnienia kobietom zakwaterowania w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Wybór zakładu karnego winien być dokonany po kontakcie z osadzoną i uwzględniać jej sytuację osobistą związaną z przemocą domową i innymi formami przemocy.

Europejski Komitet do Spraw Zapobiegania Torturom (dalej: CPT) zwraca uwagę, aby osadzeni utrzymywali względnie dobry kontakt ze światem zewnętrznym. Przede wszystkim osadzony musi mieć stworzoną możliwość utrzymywania relacji z rodziną i bliskimi przyjaciółmi. Promowanie kontaktów osadzonego ze światem zewnętrznym powinno stanowić zasadę wiodącą; wszelkie ograniczenia w kontaktowaniu się powinny być oparte wyłącznie na racjonalnych względach bezpieczeństwa lub uwzględnieniu możliwości fizycznych. CPT podkreślił w tym względzie potrzebę elastyczności w zakresie stosowania przepisów dotyczących odwiedzin i telefonów wobec osadzonych, których rodziny mieszkają daleko od zakładu karnego, co w praktyce uniemożliwia częste odwiedziny.

Mając powyższe na uwadze, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o zajęcie stanowiska w przedstawionej sprawie i poinformowanie o ewentualnych działaniach mających na celu usprawnienie systemu kierowania osób osadzonych, w szczególności kobiet, do zakładów karnych położonych najbliżej miejsca zamieszkania ich bliskich.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2024-04-24
Opis odpowiedzi:
Dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości w piśmie z 24 kwietnia 2024 r. poinformował, że zarządzenie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej Nr 38/23 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie transportowania osadzonych, przewiduje procedurę przeniesienia do innego zakładu karnego, z uwagi na ważne względy rodzinne. Działania służące rozwiązywaniu tego rodzaju problemów mają charakter ciągły i polegają zarówno na pozyskiwaniu nowych miejsc zakwaterowania dla osób pozbawionych wolności w już istniejących jednostkach penitencjarnych poprzez nowe inwestycje, jak również na bieżącym nadzorze nad przeznaczeniem poszczególnych jednostek penitencjarnych dla określonych kategorii osadzonych, przy uwzględnieniu zmieniającej się struktury populacji osób pozbawionych wolności. Również kwestia zapewnienia kobietom, przebywającym w warunkach izolacji penitencjarnej, właściwych warunków pobytu i faktycznej możliwości utrzymywania kontaktu z osobami najbliższymi, traktowana jest jako zadanie ważne i ciągłe. Dyrektor zapewnił, że Minister Sprawiedliwości i podległa mu Służba Więzienna traktują poruszone w piśmie RPO kwestie z należytą uwagą i zaangażowaniem, podejmując na bieżąco wszelkie możliwe działania, mające na celu jak najszersze zagwarantowanie osadzonym kobietom realizacji przysługujących im praw.