Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Minister Zdrowia oraz Minister Edukacji w sprawie ubóstwa menstruacyjnego z dnia 2024-03-08.

Adresat:
Minister Zdrowia
Sygnatura:
XI.813.23.2022
Data sprawy:
2024-03-08
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół do spraw Równego Traktowania
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Minister Zdrowia oraz Minister Edukacji w sprawie ubóstwa menstruacyjnego.

Menstruacja jest naturalnym elementem życia, którego znaczenie w perspektywie zdrowia, w tym zdrowia publicznego, wzrasta na przestrzeni lat. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w podejściu władz publicznych do tego zagadnienia, przede wszystkim - w kwalifikacji menstruacji jako problemu zdrowotnego o wymiarze fizycznym, psychologicznym i społecznym, na który należy zwrócić uwagę z perspektywy biegu życia - od okresu przed pierwszą miesiączką do okresu po menopauzie. Po drugie, w uznaniu, że zdrowie menstruacyjne wymaga, by osoby miesiączkujące miały dostęp do informacji i edukacji na ten temat oraz do potrzebnych im produktów menstruacyjnych oraz bezpiecznych i godnych miejsc do zmiany i utylizacji środków higienicznych, w razie potrzeby zaś - do kompetentnej i empatycznej pomocy medycznej i opieki zdrowotnej. Po trzecie wreszcie, niezbędne jest alokowanie odpowiedniej kwoty na realizację wskazanych wyżej działań oraz monitorowanie ich skuteczności, a w razie konieczności - dostosowanie ich do zidentyfikowanych potrzeb.

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, że problemy ze zdrowiem i higieną menstruacyjną od lat są bardzo rzadko dostrzegane. Brakuje bowiem jednolitych badań, a w związku z tym danych, na temat ich rzeczywistej skali. Jeśli chodzi o sytuację w Polsce, to osoby menstruujące wskazują na brak pieniędzy na zakup środków higienicznych. Kobiety ze środowisk borykających się z trudnościami finansowymi często rezygnują z zakupu środków higienicznych na rzecz innych domowych wydatków. Podkreślenia wymaga ryzyko powikłań zdrowotnych wykluczenia menstruacyjnego, zarówno w zakresie zdrowia fizycznego (infekcje upośledzające płodność czy endometrioza), jak i psychicznego (np. piętno i uczucie wstydu związane z próbą ukrycia okresu). Daleko idące konsekwencje zdrowotne mogą mieć także nieprawdziwe twierdzenia i stereotypy, wiążące się z menstruacją, występujące także wśród osób miesiączkujących. Wskazuje to na pilną potrzebę zwiększenia wiedzy kobiet i dziewcząt, ale także świadomości ogółu społeczeństwa w przedmiocie menstruacji, narzędziem czego mogłaby być rzetelna edukacja seksualna.

W związku z powyższym, Rzecznik zwrócił się do Minister z prośbą o rozważenie zagwarantowania dostępności bezpłatnych środków higieny osobistej oraz miejsc gwarantujących komfort skorzystania z nich i utylizacji w podmiotach leczniczych objętych kompetencją kontrolną Minister Zdrowia.

Natomiast do Minister Edukacji RPO zwrócił się o rozważenie podjęcia działań, w szczególności legislacyjnych, zwiększających dostępność środków higienicznych oraz zapewniających odpowiednie warunki ich zmiany i utylizacji w placówkach edukacyjnych, wzmacniających społeczną świadomość procesu miesiączkowania oraz przyczyniających się do budowania środowiska oświatowego wspierającego osoby miesiączkujące.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: