Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie potwierdzenia tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel przy kontrolach w jednostkach penitencjarnych z dnia 2024-03-11.
Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie potwierdzenia tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel przy kontrolach w jednostkach penitencjarnych.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił się wnioskodawca, z zapytaniem, czy na podstawie dokumentu mobilnego zawartego w aplikacji mObywatel może potwierdzić swoją tożsamość podczas ubiegania się o wstęp na teren jednostki penitencjarnej w celu realizacji widzenia z osobą pozbawioną wolności.
Z odpowiedzi Dyrektora Biura Postępowań Kontrolnych, skierowanej do wnioskodawcy, wynika, że zdaniem CZSW obowiązujący stan prawny nie przewiduje opisanej wyżej procedury. RPO nie zgodził się z tym stanowiskiem, ponieważ ustawa o aplikacji mObywatel stanowi w art. 2 pkt 8, iż pod pojęciem dokumentu mobilnego w aplikacji mObywatel należy rozumieć dokument stwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie użytkownika tej aplikacji. Stosownie zaś do art. 7 ust. 4 ustawy, jeżeli z przepisu prawa wynika obowiązek stwierdzenia tożsamości lub obywatelstwa polskiego na podstawie dokumentu tożsamości, w szczególności na podstawie dowodu osobistego, obowiązek ten uznaje się za spełniony w przypadku stwierdzenia tożsamości lub obywatelstwa polskiego na podstawie dokumentu mObywatel.
Na mocy wskazanych przepisów dowód mobilny dostępny w ww. aplikacji należy zatem uznać za równoważny z tradycyjnym dowodem osobistym. Ustawa przewiduje możliwość ograniczenia wykorzystywania dokumentu mobilnego do stwierdzenia tożsamości, jednak ściśle określa sytuacje, w których nie będzie on wystarczający. Wobec powyższego nie ma podstaw do przyjęcia, że obywatel, który ubiega się o wejście na teren jednostki penitencjarnej, nie może wylegitymować się dokumentem w aplikacji mObywatel.
Mając na uwadze przedstawione okoliczności Rzecznik zwrócił się do Dyrektora o zajęcie stanowiska w sprawie.