Kasacja w sprawie rażącej obrazy przepisów prawa karnego materialnego, mającej istotny wpływ na treść wyroku, polegającej na utrzymaniu w mocy przez Sąd Okręgowy orzeczenia Sądu Rejonowego w części dotyczącej zobowiązania skazanych do naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonego z dnia 2024-03-22.
Kasacja w sprawie rażącej obrazy przepisów prawa karnego materialnego, mającej istotny wpływ na treść wyroku, polegającej na utrzymaniu w mocy przez Sąd Okręgowy orzeczenia Sądu Rejonowego w części dotyczącej zobowiązania skazanych do naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonego.
Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 31 sierpnia 2023 r., zmieniającego w części wyrok Sądu Rejonowego w P. z dnia 10 sierpnia 2022 r. Na podstawie art. 521 § 1 k.p.k. zaskarżył powyższe orzeczenie w części utrzymującej w mocy wyrok Sądu Rejonowego w P. z dnia 10 sierpnia 2022 r., w zakresie pkt IX i XV, w której został na współoskarżonych nałożony solidarnie obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej M. K. w kwocie 18.850 zł, na korzyść S. G. i P. B.- S.
Powołując się na treść art. 523 § 1 k.p.k. wyrokowi temu Rzecznik zarzucił rażącą obrazę przepisów prawa karnego materialnego, to jest art. 46 § 1 k.k., mającą istotny wpływ na treść wyroku, polegającą na utrzymaniu w mocy przez Sąd Okręgowy w W. orzeczenia Sądu Rejonowego w P. w części dotyczącej zobowiązania skazanych do naprawienia szkody w kwocie 18.850 zł na rzecz pokrzywdzonego M. K., pomimo zmiany wskazanego orzeczenia Sądu pierwszej instancji i uniewinnienia oskarżonych od popełnienia czynu z art. 278 § 1 k.k.
Wobec powyższego RPO wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Okręgowego w W. oraz utrzymanego nim w mocy wyrok Sądu Rejonowego w P., w zaskarżonej części, dotyczącej orzeczenia o obowiązku naprawienia szkody, na podstawie art. 46 § 1 k.k.
Sąd Najwyższy orzekł, iż kasację Rzecznika Praw Obywatelskich należało pozostawić bez rozpoznania, jako niedopuszczalną z mocy ustawy.