Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Minister Zdrowia oraz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie niewystarczającego finansowania przez opieki hospicyjnej z dnia 2024-03-14.

Adresat:
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
Sygnatura:
V.7010.5.2024
Data sprawy:
2024-03-14
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Minister Zdrowia oraz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie niewystarczającego finansowania przez opieki hospicyjnej.

Temat sytuacji chorych onkologicznie, którzy posiadają utrudniony dostęp do leczenia, jak i ich niewystarczającego finansowania był poruszany przez Rzecznika Praw Obywatelskich w korespondencji kierowanej do Ministerstwa Zdrowia w aspekcie generalnym. W odpowiedzi resortu, niezależnie od szczegółowych wyjaśnień dotyczących problemów przedstawionych w moim wystąpieniu, zawarte zostały wyjaśnienia, że gwarantowane świadczenia opieki zdrowotnej są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Nadto poinformowano, że nakłady na koszty świadczeń w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna systematycznie rosną. Jednakże, pomimo zapewnień w zakresie poprawy sytuacji, podmioty lecznicze borykają się z problemem finansowania udzielanych świadczeń w ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej przez NFZ.

Zgodnie z § 14 ust. 1 lit. b Zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 10 grudnia 2021 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna (dalej jako: "Zarządzenie"), w przypadku udzielanych w ramach sprawowanej opieki świadczeń odrębnie kontraktowanych, z wyłączeniem: tlenoterapii w warunkach domowych w odniesieniu do zakresu świadczeń udzielanych w oddziale medycyny paliatywnej lub w hospicjum stacjonarnym oraz hospicjum domowym dla dorosłych oraz dla dzieci do ukończenia 18. roku życia - dopuszcza się rozliczanie świadczeń udzielanych jednoczasowo na podstawie odrębnych umów. Jednocześnie wskazano, że w zakresie rozliczenia świadczeń tlenoterapii w warunkach domowych i opieki hospicyjnej w warunkach domowych doszło do współwystępowania świadczeń, których nie można sumować w tym samym czasie zgodnie z § 14 ust. 1 lit. b Zarządzenia, co w praktyce oznacza, że podmiot leczniczy nie otrzyma należności z tytuły umowy za realizację świadczeń w ramach hospicjum domowego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenci onkologiczni mają zatem utrudniony dostęp do leczenia wobec odmowy finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia ww. świadczeń.

Wobec powyższego Rzecznik zwrócił się do Minister oraz Prezesa NFZ z prośbą o wyrażenie stanowiska w podnoszonej sprawie.

 


Data odpowiedzi:
2024-04-02
Opis odpowiedzi:
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w piśmie z 2 kwietnia 2024 r. wyjaśnił, że Świadczeniodawca udzielający świadczeń w ramach umowy z NFZ zobowiązany jest do zapewnienia sprzętu określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Załącznik nr 2, część II. ust 3. pkt 1 ww. rozporządzenia stanowi, że świadczeniodawca hospicjum domowego i hospicjum domowego dla dzieci zobowiązany jest do zapewnienia koncentratora tlenu lub innego źródła tlenu w liczbie co najmniej 1 szt. na 10 świadczeniobiorców. Z uwagi na to, że świadczenia tlenoterapii domowej polegają w głównej mierze na zaopatrzeniu pacjenta w koncentrator tlenu, przepisy zarządzenia Prezesa NFZ wykluczają możliwość łączenia tych dwóch form opieki, ponieważ nie ma potrzeby zaopatrywania świadczeniobiorcy w dwa koncentratory tlenu. W razie potrzeby urządzenie to powinien zapewnić świadczeniodawca hospicjum domowego w ramach kompleksowej opieki nad pacjentem.