Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Skarga nadzwyczajna od wyroku Sądu Apelacyjnego oddalającego apelację powódki od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 2024-03-29.

Adresat:
Sąd Najwyższy
Sygnatura:
V.7203.7.2021
Data sprawy:
2024-03-29
Rodzaj sprawy:
skarga nadzwyczajna do Sądu Najwyższego
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Skarga nadzwyczajna od wyroku Sądu Apelacyjnego oddalającego apelację powódki od wyroku Sądu Okręgowego.

Rzecznik Praw Obywatelskich, z uwagi na konieczność zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, zaskarżył w całości wyrok Sądu Apelacyjnego w W. z 9 maja 2017 r. oddalający apelację powódki od wyroku Sądu Okręgowego w W. z 21 stycznia 2015 r.

Na podstawie art. 89 § 1 pkt 2 UoSN zaskarżonemu wyrokowi Rzecznik zarzucił rażące naruszenie prawa materialnego, a to: art. 129 ust. 2 ustawy - Prawo Ochrony Środowiska (dalej jako: "UPOŚ") poprzez błędną jego wykładnię.

Na podstawie art. 89 §1 pkt 1 UoSN zaskarżonemu wyrokowi RPO zarzucił naruszenie zasad oraz praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji, to jest: zasady ochrony prawa do własności, ustanowionej w art. 64 ust. 2 Konstytucji - poprzez zastosowanie wykładni przepisów art. 129 ust. 2 i 4 UPOŚ, która uzależnia otwarcie się terminu do ubiegania się o odszkodowanie od zaistnienia faktycznego ograniczenia sposobu korzystania z danej nieruchomości (in concreto), a nie zaś od wykazania ograniczenia prawnej możliwości korzystania z nieruchomości (in abstracto), a co za tym idzie uczynienie ochrony prawa do własności instrumentem iluzorycznym; zasady zaufania do państwa i prawa oraz zasady bezpieczeństwa prawnego, wywodzonych z art. 2 Konstytucji - poprzez odmienne ukształtowanie położenia prawnego jednych obywateli względem pozostałych w związku ze zmianą orzecznictwa sądowego w zakresie ustalania początku biegu terminu zawitego do wystąpienia z roszczeniem odszkodowawczym za objęcie nieruchomości ograniczeniami w zabudowie w związku z ustanowieniem obszaru ograniczonego użytkowania; zasady demokratycznego państwa prawa i sprawiedliwości społecznej, ustanowionych art. 2 Konstytucji - przez odebranie powódce prawa wykazania poniesionej szkody w związku z ograniczeniem sposobu wykorzystywania jej nieruchomości, w sytuacji gdy inni właściciele, pod rządami tych samych aktów prawnych, prawo to zachowali.

Mając na uwadze powyższe, w oparciu o art. 115 § 2 UoSN RPO wniósł o stwierdzenie wydania zaskarżonego orzeczenia z naruszeniem prawa oraz wskazanie okoliczności, z powodu których wydane zostało takie rozstrzygnięcie.