Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie opodatkowania świadczeń na zaspokajanie potrzeb rodziny, w przypadku istnienia między małżonkami rozdzielności majątkowej z dnia 2024-04-03.

Adresat:
Minister Finansów
Sygnatura:
V.511.521.2023
Data sprawy:
2024-04-03
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie opodatkowania świadczeń na zaspokajanie potrzeb rodziny, w przypadku istnienia między małżonkami rozdzielności majątkowej.

W związku ze spływającymi skargami, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na problem opodatkowania świadczeń na zaspokojenie potrzeb rodziny, jaki dotyka małżonków decydujących się na rozdzielność majątkową.

W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym obowiązek małżonków do wzajemnej pomocy i współdziałania dla dobra rodziny skonkretyzowany został m.in. poprzez zobowiązanie ich do przyczynienia się do zaspokojenia potrzeb rodziny, według ich sił i możliwości zarobkowych. RPO zwrócił uwagę, iż obowiązek ten jest niezależny od stosunku majątkowego, w jakim żyją małżonkowie, a jego niespełnienie może być przyczyną wystąpienia przez jednego z małżonków do sądu z wnioskiem o zasądzenie świadczenia w celu zaspokojenia potrzeb rodziny.

RPO wskazał, że okoliczności łączące małżonków pod względem ustroju majątkowego w tym przypadku mają fundamentalne znaczenie w aspekcie podatkowym. Powodem tego jest to, iż ustawodawca postanowił, że w przypadku zobligowania jednego z małżonków do przekazywania środków na utrzymanie rodziny przez sąd, wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych są kwoty, które jeden z małżonków przekazuje drugiemu, w celu wypełnienia obowiązków wynikających z art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wyłączenie z opodatkowania znajduje jednak zastosowanie tylko w sytuacji, w której małżonkowie funkcjonowali bez rozdzielności majątkowej. Skutkiem tego jest sytuacja, w której organy podatkowe oraz sądy administracyjne zajmują stanowisko, według którego po ustanowieniu rozdzielności majątkowej, świadczenie na zaspokajanie kosztów utrzymania rodziny stanowi przychód z innych źródeł, a tym samym podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego powstaje zasadnicze pytanie, czy nie byłoby zasadnym wyłączenie spod opodatkowania świadczeń na zaspokajanie potrzeb rodziny także w ramach ustroju rozdzielności majątkowej. Sama zmiana ustroju majątkowego między małżonkami nie ma przecież znaczenia w świetle przepisów o potrzebie wzajemnej pomocy i przyczyniania się do zapewnienia potrzeb utrzymania rodziny. RPO zauważył, iż zróżnicowanie sytuacji podatkowej osób otrzymujących świadczenie wypłacane na zaspokojenie potrzeb rodziny ze względu na istniejący między małżonkami ustrój majątkowy może budzić zastrzeżenia. Cel przekazywanego świadczenia jest taki sam, niezależnie od ustroju majątkowego małżonków, natomiast w sytuacja, w której małżonkowie pozostają w rozdzielności majątkowej, niekorzystnie kształtuje sytuację podatkową osoby uprawnionej do otrzymania świadczenia na zaspokajanie potrzeb rodziny.

Mając na uwadze, że dobro rodziny jest wartością chronioną konstytucyjnie, a beneficjentami prawa do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych są rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietne i niepełne, Rzecznik uznał za bezzasadne różnicowanie sytuacji podatkowej obywateli otrzymujących świadczenia na zaspokajanie potrzeb rodziny w zależności od istniejącego małżeńskiego ustroju majątkowego.

Rzecznik zwrócił się do Ministra w prośbą o zajęcie stanowiska w omawianej sprawie i odniesienie się do aspektów konstytucyjnych, także pod kątem ewentualnych zmian legislacyjnych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2024-05-06
Opis odpowiedzi:
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w piśmie z 6 maja 2024 r. przypomniał, iż kwestie stosunków rodzinnych, w tym panujących między małżonkami ustrojów majątkowych oraz praw i obowiązków małżonków, szczegółowo reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Przepisy o prawach i obowiązkach małżonków mają charakter bezwzględnie obowiązujący. Znajdują zastosowanie niezależnie od łączącego małżonków ustroju majątkowego. W ocenie Ministra obowiązujące obecnie regulacje nie naruszają konstytucyjnej zasady równości. Racjonalny ustawodawca wyłączył spod działania ustawy PIT przychody, które nie powinny być rozpatrywane w prawnopodatkowym ujęciu. Natomiast te przychody na zaspokojenie potrzeb rodziny, które nie podlegają wyłączeniu spod działania ustawy PIT, objęte zostały zwolnieniem przedmiotowym. Pozwala to osiągnąć porównywalny, jeżeli nie taki sam efekt w postaci braku opodatkowania.