Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zgody na pobyt ze względów humanitarnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2024-04-11.

Adresat:
Komendant Placówki Straży Granicznej
Sygnatura:
XI.542.6.2024
Data sprawy:
2024-04-11
Rodzaj sprawy:
żądanie wszczęcia postepowania administracyjnego (ŻPA)
Nazwa zepołu:
Zespół do spraw Równego Traktowania
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zgody na pobyt ze względów humanitarnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Rzecznik Praw Obywatelskich prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie dotyczącej zobowiązania cudzoziemca, pana R. R. I. M., do powrotu do kraju pochodzenia. Po zbadaniu sprawy Rzecznik doszedł do przekonania, że ze względu na nowe okoliczności, które zaistniały bądź wyszły na jaw po wydaniu ostatecznej decyzji o zobowiązaniu ww. cudzoziemca do powrotu, konieczne jest ponowne zbadanie sprawy przez uprawniony do tego organ, pod kątem możliwości udzielenia panu R. R. I. M. zgody na pobyt humanitarny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 


Data odpowiedzi:
2024-09-25
Opis odpowiedzi:
Stanowisko nieuwzględnione (decyzja z 25 września 2024 r., nr 03-03/1/D-ZPH/2024).
Komendant Oddziału Straży Granicznej w B. wydał decyzję o odmowie udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarnych i pobyt tolerowany wobec Pana R. R. I. M. Uwzględniając materiał dowodowy w sprawie Komendant jednoznacznie stwierdził, że zarówno organy I i II instancji właściwe w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej na dzień wydania decyzji o odmowie nadania cudzoziemcowi statusu uchodźcy i odmowie udzielenia ochrony uzupełniającej, nie znalazły podstaw do udzielenia żadnej z powyższych form ochrony Panu R. R. I. M. Również Komendant Oddziału Straży Granicznej z siedzibą w B. prowadząc postępowanie w sprawie udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie uznał przedstawionych przez cudzoziemca nowych dowodów za wiarygodne i mogące stanowić o zagrożeniu dla jego życia osobistego i rodzinnego w państwie pochodzenia, o których mowa w Konwencji Genewskiej. W świetle zebranego materiału dowodowego można jednoznacznie stwierdzić, że zobowiązanie cudzoziemca do powrotu do państwa pochodzenia nie naruszy jego prawa do życia rodzinnego lub prywatnego w rozumieniu przepisów Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.