Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie nierównego traktowania funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej z dnia 2024-05-09.
Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie nierównego traktowania funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Do Biura Rzecznika Obywatelskich wpłynęło pismo funkcjonariusza Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej (dalej jako: "KDSG") wchodzącego w skład Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Zainteresowany podnosi, że strażnicy graniczni pełniący służbę w załogach jednostek pływających KDSG pozbawieni są prawa do dodatku granicznego określonego w § 11b rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 lutego 2008 r. w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej. W praktyce rozporządzenie przyznaje dodatki graniczne wyłącznie funkcjonariuszom pełniącym służbę na wschodniej granicy lądowej, w określonych komórkach lotniczych i morskich przejściach granicznych oraz w dywizjonach, ale wyłącznie w komórce wewnętrznej właściwej do służby dyżurnej (w praktyce jest to kierownik zmiany i pomocnik kierownika zmiany służby dyżurnej, a w ostatnim czasie także funkcjonariusz nadzorujący służbę dyżurną) oraz na stanowisku szefa służb morskich. Rozporządzenie w ogóle pomija załogi jednostek pływających ochraniających morski odcinek granicy państwowej z Federacją Rosyjską (ok. 100 funkcjonariuszy).
W tym kontekście należałoby podkreślić, że dodatek finansowy określony w § 11b pkt 1 lit. a rozporządzenia służy wynagrodzeniu pracy funkcjonariuszy w stanie szczególnie zintensyfikowanego napięcia w regionie wschodniej granicy RP. Art. 1 ustawy o ochronie granicy państwowej stanowi: Granicą Rzeczypospolitej Polskiej, zwaną dalej "granicą państwową", jest powierzchnia pionowa przechodząca przez linię graniczną, oddzielająca terytorium państwa polskiego od terytoriów innych państw i od morza pełnego. Granica państwowa rozgranicza również przestrzeń powietrzną, wody i wnętrze ziemi. Jak podaje Komenda Główna Straży Granicznej, odcinek rozgraniczający morze terytorialne Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej wynosi 22,21 km. W tej sytuacji za wątpliwe pod względem systemowym, ale i celowościowym wydaje się być wyłączenie funkcjonariuszy załóg jednostek pływających Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej z możliwości korzystania z dodatku granicznego. Wydaje się, że literalna interpretacja § 11b pkt 1 lit. a rozporządzenia polegająca na uznaniu, że jedynie funkcjonariusze pełniący swoją służbę w placówkach, tj. na lądzie, uprawnieni są do pobierania dodatku granicznego prowadzi do naruszenia istoty dodatku granicznego i może być uznana za okoliczność wątpliwą z punktu widzenia realizacji zasady równego traktowania.
W związku z powyższym, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o zbadanie przedstawionego problemu i poinformowanie o zajętym stanowisku.